Pilotinfo

Martin Šonka v Dubaji čtvrtý, ale se stříbrem z freestylu

Přidáno: 08. Prosinec 2015Autor:

Martin si na závěr letošní sezony nadělil hezký vánoční dárek. Na probíhajících Světových leteckých hrách v Dubaji vybojoval celkové čtvrté místo v motorové akrobacii a ze svého oblíbeného freestylu veze stříbrnou medaili. Byla to úspěšná sezóna, ale také hodně dlouhá. Celkové čtvrté místo v Red Bull Air Race, stříbro z Mistrovství světa v akrobacii v kategorii freestyle, titul Mistra republiky a navrch ještě další stříbro ze Wolrd Air Games.

Do Dubaje Martin vyrážel se smíšenými pocity. Věděl, že nebude mít k dispozici své letadlo a musel létat na půjčeném, které je jinak nastavené. Proto si nedával moc vysoké cíle. “Musím se přiznat, že moc energie už ve mě nezbylo. Navíc od srpna jsem akrobacii vzhledem k vytížení neměl šanci trénovat, takže jsem jel závodit s pokorou, nevěděl jsem, co mohu očekávat. Ještě k tomu jsem z logistických důvodů létal na cizím letadle, které se jinak ovládá, jinak reaguje.” popisuje poslední závody sezony Šonka. “V klasické akrobacii jsem udělal pár chyb, v mém oblíbeném freestylu jsem si to vynahradil druhým místem. V celkovém hodnocení všech kategorií to bylo nakonec čvrté místo. Takže nedá se říci, že bych byl nespokojený.

DCIM103GOPRO

Teď ho čeká vytoužená pauza, i když bude docela krátká. “Už se těším, že alespoň na chvilku úplně vypnu. I když třeba přípravy na novou sezonu, ve které určitě budeme chtít znovu vylepšit naše umístění v Red Bull Air Race, už jsou v plném proudu. O svátcích ale půjde létání alespoň na malý moment stranou, budu se věnovat rodině,” dodává s úsměvem nejúspěšnější český pilot posledních let. Mimo světové série Red Bull Air Race čeká na Martina ještě zajímavá výzva v podobě Mistrovství Evropy v akrobacii, které bude hostit Moravská Třebová, jeho domovská základna. Teď o tom ale nechce ani slyšet a chce načerpat sílu na celý příští rok: “ Letos to byla asi nejnáročnější sezóna ze všech, co mám za sebou. Byl to opravdu dlouhý a vyčerpávající rok, a můžu říci, že pro náš tým byl rozhodně i úspěšný. Čeká nás ale tvrdá práce, protože se budeme chtít znovu zlepšit a posunout dál. To bude stát hodně sil, které teď musíme všichni nabrat,” uzávírá Šonka.

sonka_stribro

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.