Pilotinfo

Martin Šonka v Kazani třetí, Petr Kopfstein po sporné penalizaci neprošel přes Round 14

Přidáno: 16. Červen 2019Autor:

V loňském roce zde Martin Šonka vyhrál a nastartoval se na cestu za titulem. Letos se znovu Martin probojoval až do finále, kde ale nakonec skončil třetí. V celkovém hodnocení světového šampionátu Red Bull Air Race zůstává stále druhý za Japoncem Muroyou, který v Kazani vyhrál a na Martina Šonku má v tuto chvíli náskok devíti bodů.

Yoshihide Muroya (JPN) (C), Matt Hall (AUS) (L), Martin Sonka (CZE) (R)

 

Petr Kopfstein bohužel nepostoupil z Round of 14, kvůli velmi sporné penalizaci v bráně číslo šestnáct. Porušení pravidel, zde evidentně viděl jen rozhodčí a nebýt jeho zásahu Petr by hladce prošel dál. Takhle je to z Kazaně jen jeden bod.

Martin Šonka sice v Kazani skončil znovu na stupních vítězů, štěstím ale bezprostředně po závodě nezářil. Věděl totiž, že pro svůj finálový let zřejmě špatně nastavil své letadlo a přišel tak pravděpodobně o lepší výsledek. ”Byl to krásný závod. A to i když jsme na začátku měli technický problém. Nefungovalo zařízení, které nám do letadla dává organizátor, nicméně i přesto jsme postoupili do druhého kola a díky týmu také problém rychle vyřešili. Druhý let pak byl let rychlý, i když možná až příliš konzervativní, ale postoupili jsme do finále a to bylo hlavní. Bohužel se mi pak ale pro poslední let nepovedlo úplně správně nastavit letadlo. Mohli jsme letět daleko rychleji. Takže teď mě taková chyba docela bolí, ale už se nedá nic dělat,” přiznal Martin.

První nakonec skončil jeho rival Japonec Muroya, druhý doletěl Australan Hall. V celkovém pořadí Martin Šonka sice ztrácí na Muroyu devět bodů, boj je ale pořád otevřený. “Máme jen čtyři závody, takže každá chyba mrzí dvojnásobně. Ale stále je to otevřené a my víme, že můžeme být rychlejší.  Musíme se zkrátka jen vyvarovat zbytečných chyb. Bude to ještě napínavé a my na Balaton dorazíme připravení. Věřím, že tam bude hodně českých fanoušků, kteří nám pomohou a vlastně se se závody také přijedou rozloučit, protože pak už bude jen světové finále v Japonsku a série tím končí.

Závod na Balatonu se letí 13. a 14. července a je to nejbližší lokalita pro české fanoušky z letošních zastávek. Finále série se pak uskuteční 7. a 8. září.

Martin Šonka finále RBAR Kazaň 2019

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.