Pilotinfo

Martin Šonka v kvalifikaci desátý, Petr Kopfstein v těsném závěsu

Přidáno: 11. Březen 2016Autor:

Letošní sezóna seriálu Red Bull Air Race je pro české fanoušky leteckých sportů okořeněná účastí dvou našich závodníků v její vrcholné kategorii – Master Class. První závod se již tradičně odehrává v kulisách mrakodrapů Abu Dhabi. Dnešní den byl ve znamení kvalifikací, místní trať není jednoduchá a také letošní počasí nutí závodníky vydat ze sebe víc než obvykle.

Martina Šonku pronásledovali technické problémy s jeho novým strojem a kvalifikace samotná zřejmě také nedopadla úplně podle jeho představ. Nicméně je v závodě a tam vše začíná znovu, pro Martina s těžkým soupeřem francouzským pilotem Nicolasem Ivanoffem. A jak kvalifikaci komentuje sám Martin? Ve vertikálním manévru dokonce několikrát během posledních dvou dní překonal maximální povolené přetížení 10 G, což znamená okamžitou diskvalifikaci. “Stejně jako další piloti se s tímhle místem trochu peru. V prvním letu kvalifikace jsem se bál riskovat diskvalifikaci a letěl více na jistotu. Bohužel jsem se ale kvůli tomu dostal za bezpečnostní linii a tím pádem let stejně skončil. Je to balancování na hraně. Druhý let už byl povedenější, nicméně chyba v jedné z bran nás poslala až na desáté místo. Zítra letíme proti Nicolasovi, což je vždycky nebezpečný soupeř. Faktem ale je, že žádného lehkého soupeře si tady už nevyberete, takže se na zítřejší souboj těšíme.”

Martin Sonka (CZE) 

Maximální hranice přetížení, po jejímž překročení přichází penalizace vždy velmi blízko, tentokrát nan í narazilo několik závodníků. “Trať je v tomto místě opravdu záludná, až bych řekl, že to hraničí s loterií. Ale je to pro nás všechny stejné a bude zajímavé sledovat, jak se s tím kdo popere. Musím ale říct, že takovou pasáž jsem za čtyři sezóny, co tu létám, nezažil”, okomentoval kvalifikační den Martin Šonka. V závodě samotném se bude muset „poprat“ nejen se soupeři, ale i se svým novým strojem, kterému se stále přehřívá motor a také jeho výkon zaostává za očekáváním.

Petr Kopfstein ve své první ostré kvalifikaci v kategorii Master Class skončil hned za Martinem, na jedenáctém místě a v zítřejším souboji ho vyzve Japonec Muroya.

Petr Kopfstein (CZE) - Lifestyle

Přímý přenos ze závodu v Abu Dhabi bude přenášet živě kanál ČT Sport od 12:00.

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.