Pilotinfo

Martin Šonka veze z Budapešti zlato!

Přidáno: 24. Červen 2018Autor:

Český pilot Martin Šonka ovládl čtvrtou zastávku světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti. Po vítězství v kvalifikaci se mu dařilo i v závodě, i když zpočátku bojoval se správným nastavením. Před velkým množstvím českých fanoušků, kteří v Budapešti byli jasně nejpočetnější skupinou, pak ve finále zaletěl nejrychlejší čas a připsal si své třetí vítězství v této sérii v kariéře. V celkovém pořadí stáhnul náskok na vedoucí dvojici Australana Halla a Američana Gouliana a v průběžném pořadí je třetí.

Martin Šonka, Mikael Brageot, Matt Hall stupně vítězů Budapešť 2018 

Šonkovi v prvním kole závodu ze zdravotních důvodů odpadl soupeř, a tak letěl na jistotu postupu. Ve druhém kole vyřadil Francouze Levota, na finálovou čtyřku si pak schoval svůj nejlepší let dne. “Je to neskutečný pocit. Závod v Budapešti je výjimečný, je to pro nás jako Monte Carlo ve Formuli 1. A vyhrát právě tady před obrovským davem českých fanoušků, to se jen těžko popisuje. Je to opravdu hodně emocionální, speciální… Před závodem jsme toho museli spoustu vyřešit, měnili jsme válce, některé věci nefungovali, jak by měly. Každý člen týmu ale pracoval opravdu tvrdě, abychom mohli doufat v takový výsledek. A povedlo se,” líčil po doletu dojatý Martin.

Po nepříznivém začátku sezóny, kdy byl v prvních dvou závodech diskvalifikován za technické problémy to vypadá, že je Martin Šonka zpět a může pomýšlet na boj o nejvyšší příčky. “Je to strašně důležité vítězství, protože Matt Hall s Mikem Goulianem nám kvůli tomu špatnému začátku sezóny odskočili a teď jsme jejich náskok troche stáhli. Zároveň jsme všem  ukázali, že stále dovedem být hodně rychlí. Určitě ale víme, že máme co zlepšovat a kam se posouvat. Teď si ale trochu odpočineme a hlavně užijeme tohle speciální vítězství. Celý tým si to zaslouží.”

Martin Šonka pod mostem RBAR 2018 Budapešť

Stříbrný v závodě skončil Francouz Brageot a bronz bral lídr průběžného pořadí Matt Hall. Druhý český pilot Petr Kopfstein bohužel přes vynikající výsledek v kvalifikaci nepostoupil z prvního kola po souboji s Francouzem Ivanovem. Šampionát vstoupí do své druhé poloviny závodem v Kazani 25. a 26. srpna.

Martin Šonka Red Bull Air Race Budapešť 2018

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.