Pilotinfo

Martin Šonka veze z Japonska bronz !

Přidáno: 27. Květen 2018Autor:

Martin Šonka si v japonské Čibě doletěl pro třetí místo v závodu světové série Red Bull Air Race 2018. Po technických diskvalifikacích v prvních dvou závodech si tak spravil chuť a v celkovém pořadí poskočil o jednu příčku na čtvrté místo. Nebýt chyby ve finálovém letu, vezl by si domů dokonce druhé místo za vítězným Australanem Hallem. Petr Kopfstein po smolném začátku obsadil deváté místo.

Petr Kopfstein (CZE), Yoshihide Muroya (JPN), Martin Sonka (CZE) 

Martin potřeboval v Japonsku uspět. Nejen kvůli šancím na celkový úspěch v letošním šampionátu, ale kvůli své psychice. V prvních dvou závodech totiž přišel o body kvůli technickým prohřeškům a následným diskvalifikacím. V trénincích létal rychle, kvalifikace už tak vydařená nebyla. V závodě ale dokázal v prvním letu porazit Španěla Velardeho, ve druhém byl pak rychlejší, než Francouz Brageot. Ve finálové čtyřce předvedl znovu velmi rychlý let, chyba v jedné z bran ho stála druhé místo. “Po tom mrzutém začátku sezóny jsme rádi, že jsme na stupních vítězů. Byl to velmi náročný závod a musíme si toho vážit. Na druhou stranu úplně stoprocentně být spokojený také nemohu, protože ve finále přišla chyba a ta nás nějaké body stála,” vysvětloval po doletu Martin Šonka.

Martin je teď v celkovém pořadí čtvrý, má 19 bodů stejně jako Japonec Muroya, pro kterého domácí závod skončil hned prvním kole po překročení maximálního povoleného přetížení. V čele šampionátu je Australan Hall, který slaví druhé vítězství v řadě, se stejnými body jako Američan Goulian. Před svými pronásledovateli už mají náskok sedmnácti bodů. “Ten náskok je poměrně velký a nebude jednoduché tyhle rychlíky honit. Dnes jsme ale ukázali, že se jim můžeme rovnat. Cílem pro sezónu je létat konzistentně a nedělat zbytečné chyby, jako jsem třeba právě udělal dnes ve finálové čtyřce. Určitě je budeme chtít prohnat.”

Šampionát se teď z Čiby přesouvá do Budapešti, kde Martina Šonku a Petra Kopfsteina čeká skoro domácí prostředí. “Už se těšíme. Do Maďarska za námi vždy přijelo mnoho českých fanoušků a co máme zprávy, chystají se i letos. Je to sice odpovědnost a určitý tlak, ale zároveň radost a velká pocta, když vidíte tolik českých vlajek v těch davech. Určitě fandy budeme chtít potěšit dobrým výsledkem. Ještě před závodem nás čeká výměna všech válců v motoru, což by také mělo pomoci, abychom se znovu mohli rvát o stupně vítězů.

Závod v Maďarsku se letí 23. a 24. června.

Martin Šonka stupně vítězů Chiba Japonsko RBAR 2018 Matt Hall (AUS) (C), Michael Goulian (USA) (L), Martin Sonka (CZE) (R)

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.