Pilotinfo

Martin Šonka zvítězil v Abú Dhabí, Petr Kopfstein výrazně zrychlil

Přidáno: 11. Únor 2017Autor:

Martin Šonka se dnes stal historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Světového šampionátu Red Bull Air Race. V prvním závodě letošní sezóny v Abu Dhabi navázal na vítěznou kvalifikaci a ani v samotném závodě nenašel přemožitele. “Je to neskutečný pocit, splněný sen. Mám strašně velkou radost i za tým a za fanoušky, kteří nám drželi palce. Těžko teď přesně popsat, co se ve mně odehrává. Zvlášť po loňské sezóně, která se nepovedla. Vykročili jsme správným směrem, dařilo se nám létat konzistentně a hlavně bez chyb. Teď na to hlavně navázat v dalších závodech,” tolik Martinova slova hned po závodě.

Letos mu v Abu Dhabi vyšlo vše téměř dokonale. Už v tréninku se mu dařilo, jeden dokonce vyhrál. Na rozdíl od loňské sezóny svou rychlost potvrdil i v kvalifikaci, kterou nejrychlejším časem ovládl. “Tým odvedl skvělou práci, podařilo se nám vše správně nastavit, letadlo bylo rychlé a mě se v trati dařilo vyvarovat se zbytečných chyb. Trošku jsme se obávali, co bude dělat vítr, protože se tady neustále točil, ale i na to jsme se dokázali připravit. Konečně si vše sedlo, jak bychom si představovali.

Jako vítěz kvalifikace ho v prvním kole závodu v souboji čekal Slovinec Podlunšek, který byl v kvalifikačním snažení naopak nejpomalejší. Martin nakonec mohl letět v klidu, protože soupeř byl diskvalifikován za překročení “Crowd line”, což je bezpečnostní linie, za kterou se letadlo během letu nesmí dostat. “Letěl jsem pak na jistotu. Nechtěl jsem udělat chybu. Zároveň jsem ale nemohl letět jako na výlet, protože v osmičce se soupeři určují podle dosaženého času,” vysvětluje Martin Šonka. V dalším kole ho následně vyzval Francouz Ivanoff, podle loňských výsledků silný soupeř. Martin ale předvedl znovu rychlý let a čekala ho finálová čtyřka.

Všechny lety se mi dnes podařilo zaletět přesně podle plánu. Čistě, bez zbytečných chyb. Letadlo fungovalo skvěle, všechno se zkrátka sešlo dohromady. Mám obrovskou radost. Tým odvedl velmi dobrou práci a nejlepší odměnou je pro nás dnešní výsledek, na který jsme dlouho čekali. Chtěl bych také poděkovat všem fanouškům, kterým jsme vloni zrovna moc radosti nepřinesli. Oni na nás ale nezanevřeli a doufám, že jsme jim to dnes trochu vynahradili. Zároveň ale víme, že je teprve začátek sezony. Je to snový vstup do ní, ale musíme si přesně říct, proč jsme tady uspěli a navázat na to v další práci.”

Druhému českému pilotovi v elitní třídě Master Class Petru Kopfsteinovi bohužel závod nevyšel tak jak chtěl a čemu napovídaly skvělé časy z tréninků a kvalifikace. Do Round of 14 se postavil proti Francouzi Nicolasu Ivanoffovi, který loni závod v Abú Zabí překvapivě vyhrál. Petr do závodu vlétl s velkými ambicemi a dlouho vedl. Než přišla osudná brána, do které se nevešel a za “pylon hit” dostal třísekundovou penalizaci. Ta mu bohužel zavřela cestu do vytouženého Round of 8, a tak Petr Kopfstein odjíždí ze Spojených arabských emirátů bez bodu na průběžném dvanáctém místě. Nicméně jak jeho časy z tréninků a kvalifikace jsou velkým příslibem do budoucna, přece jen proti loňskému roku, kdy jako nováček v nejvyšší kategorii šampionátu létal „na jistotu“ výrazně zrychlil. Druhé místo nakonec obsadil Španěl Juan Velarde, třetí skončil Pete McLeod z Kanady.

Druhý závod letošního šampionátu se letí v San Diegu ve Spojených státech 15. a 16. dubna.

Martin Šonka finále Red Bull Air Race 2017 na prvním místě Martin Šonka finále Red Bull Air Race 2017 na stupních vítězů Martin Šonka finále Red Bull Air Race 2017 Martin Šonka finále Red Bull Air Race 2017 Spojené arabské emiráty Martin Šonka finále Red Bull Air Race 2017 Abú Dhabí

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.