Pilotinfo

Mistrem ČR v letecké akrobacii 2015 v UNLIMITED je Martin Šonka

Přidáno: 22. Červen 2015Autor:

Martin Šonka a Petr Kopfstein, to jsou dvě jména vrcholné akrobacie v České republice. Oba dva se účastní seriálu Red Bull Air Race, oba dva létají v nejvyšší akrobatické kategorii – UNLIMITED a přestože jsou dobří přátelé ve sportovních kláních si nezůstávají nic dlužní. Zatímco loni na Mistrovství ČR v letecké akrobacii  2014 na letišti v Podhořanech “kraloval” Petr, letos se najvyšší stupeň vrátil Martin. O právě skončeném víkendu se na letišti v Kroměříži stal Mistrem České republiky v letecké akrobacii a ve freestylu v nejvyšší kategorii unlimited. Splnil tak jeden z cílů letošní sezony, ve které je prioritou působení ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race a na trénink akrobacie mu tak nezbývá mnoho prostoru. Republikového šampionátu se v různých kategoriích zúčastnilo 24 pilotů.

Martin Šonka Petr Kopfstein akrobacie UNLIMITED 

Mám velkou radost, dopadlo to pro mě výborně. Před šampionátem jsem měl smíšené pocity, protože se mi zdaleka nepodařilo natrénovat to, co jsem chtěl. Aktivity kolem Red Bull Air Race zaberou opravdu hodně času a je čím dál tím těžší stíhat všechno dohromady,” vysvětloval Šonka. “Dokonce je možné, že to byl můj poslední republikový šampionát. Ale uvidíme. Letos nás v srpnu čeká ještě světový šampionát v akrobacii ve Francii, na který se těším a na který teď s kolegy z reprezentace musíme natrénovat. Po sezóně bude hodně času si sednout a vše pořádně rozmyslet.

Martin Šonka akrobacie Kroměříž

Pro sedmatřicetiletého pilota jde už o pátý titul mistra ČR v kategorii unlimited. Rád by ale dosáhl podobného úspěchu právě i ve světovém měřítku ve Francii. “Ze světa mám zatím titul vicemistra ve freestylu, takže by bylo krásné se posunout zase o stupínek výš. Jsem rád, že se budu moci zúčastnit, protože to je přesně v období mezi závody Red Bull Air Race. Bude to náročné, konkurence bude veliká, ale musím si věřit. Bez toho to, stejně jako v ostatních sportech, nejde,” vypráví Šonka spokojeně.

Mistrovství ČR letecká akrobacie Kroměříž Šonka.jpg

Po tréninku reprezentace a několika plánovaných vystoupeních na různých air show už ale musí znovu přepnout a chystat se na čtvrté pokračování série Red Bull Air Race. 4. a 5. července se totiž letí závod v Budapešti a Šonka bych chtěl se svým týmem navázat na zatím nejlepší umístění z Chorvatska, kde vybojoval druhé místo.

Mistrovství ČR letecká akrobacie 2015

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.