Pilotinfo

Petr Kopfstein a Martin Šonka na stupních vítězů Red Bull Air Race !

Přidáno: 04. Červen 2017Autor:

V téměř dokonalý triumf českých barev se málem proměnil závod světového šampionátu Red Bull Air Race v japonské Čibě. Přestože dokonalý výsledek narušil domácí pilot Yoshi Muroya, který v závodě zvítězil, je zde opět jedno prvenství pro českou leteckou historii – poprvé dva čeští závodníci společně na stupních vítězů ! Petr Kopfstein stříbrný a Martin Šonka bronzový !

Japonsko a jeho nevyzpytatelné počasí jsou již zaběhlým pravidlem v sérii. Letos se sice létalo relativně „v klidu“ nicméně silný vítr opět kladl na piloty zvýšené nároky. Martinovi vyšla již kvalifikace, jako lídr průběžného pořadí šampionátu do ní startoval až jako poslední a měl tak dokonalý přehled, co se před ním v trati odehrávalo. „Vím, že tam bylo několik diskvalifikací za překroční bezpečnostní linie, jak piloti ve snaze najít co nejrychlejší trajektorii riskovali a snažili se k ní co nejvíce přiblížit. Na to jsem si musel dát pozor. Těsně před letem jsem měl ještě nějaké technické potíže s měřením rychlosti, ale povedlo se to vyřešit a i když to nebylo úplně příjemné a ztratil jsem vinou menší rychlosti hodně času v první půlce trati, bylo z toho nakonec třetí místo. Lehkého soupeře ale rozhodně nemáme, takoví už tady nejsou. Navíc právě Mika se zlepšuje každým letem. Musíme se ale soustředit na sebe a létat konzistentně jako v prvních dvou závodech. Pak to bude dobré,“ komentoval Martin Šonka svůj výkon před samotným závodním dnem.

Petr Kopfstein skončil v kvalifikaci jedenáctý a čekal ho téměř neporazitelný soupeř, domácí Yoshi Muroya, který zde loni zvítězil. Samotný průběh závodu naplnil očekávání, kdy Petr sice miláčka domácího publika nepřekonal, ale jeho bezchybný let ho posunul nejen do Round of 8, ale také do jeho prvního Final 4, tedy finále, kde se utkávají čtyři nejlepší. Japonec zaletěl bezchybně, Petr Kopfstein, letěl tak jak ho známe, naprosto čistě, technicky bez náznaku rizika a pomaleji než jeho předchůdce. Pak ale přišel německý pilot Matthias Dolderer, a jeho osudová chyba, kdy „přesekl“ pylon, a v ten okamžik bylo jasné, že Petra už z „bedny“ nikdo nesundá. Bohužel pro Martina Šonku, přišel čas výměny pylonu v ten nejméně vhodný čas a těžko říct, zda to bylo právě vynucené vyčkávání, které vždy působí negativně na psychiku pilota nebo něco jiného, každopádně také Martin se dopustil chyby (větší než povolený náklon při průletu brankou) jejíž následkem byla penalizace a konečné třetí místo.

Dnešní závod znamená také změny v celkovém pořadí letošního šampionátu. Martin Šonka je na průběžném druhém místě za dnešním vítězem Yoshi Muroyou, ale se stejným počtem bodů. Petr Kopfstein se v průběžném pořadí dostal až na čtvrté místo, jeho dosavadní nejlepší výsledek. Příští závod, který se poletí prvního a druhého července v Budapešti je pro naše reprezentanty velkým příslibem a velkým lákadlem pro jejich domácí fanoušky.

Vítězové závodu v japonské Čibě Red Bull Air race 2017

Stupně vítězů Red Bull Air Race 2017 Petr Kopfstein, Yoshihide Muroya, Martin Sonka

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.