Pilotinfo

Poslední závod letošní sezóny Red Bull Air race startuje

Přidáno: 16. Listopad 2018Autor:

Martin Šonka se v texasském Dallasu připravuje na rozhodující závod sezóny, ve kterém bude z druhého místa průběžného pořadí útočit na titul mistra světa série Red Bull Air Race. Nečeká ho jednoduchý úkol, Američan Michael Goulian má před ním náskok pěti bodů, Australan Matt Hall je jen o dva body zpět.

Martin se před posledním a rozhodujícím závodem snažil nic nepodcenit. Kromě týdne, kdy si plnil sponzorské povinnosti v Evropě pobýval s týmem v USA téměř měsíc. Téměr celou dobu se pracovalo na letadle a na přípravách na závod. “Nebylo to jen kvůli poslednímu závodu, který je teď samozřejmě nejdůležitější, ale také kvůli příští sezóně. Letadla se totiž po závodě rozeberou a uvidíme je až na startu nové sezóny v Abu Dhabi. Takže v pauze nebude žádný prostor pro úpravy a vylepšení. V Arizoně u našeho mehanika Lance Wintera je stabilně krásné počasí a teplo, takže jsme mohli pracovat. Horší už to ale bylo s přeletem sem do Fort Worthu,” popisuje Martin Šonka. Z Arizony do Dallasu je to sice jeho závodním strojem pár hodin letu, jenže podmínky nebyly zrovna optimální. Když startoval z Arizony, bylo krásných 25 °C, cestou se ale pořádně ochladilo. “Studená fronta, která přecházela, mi dala pořádně zabrat. V Dallasu bylo dokonce lehce pod nulou a i když jsem byl nabalený, mrznul jsem pořádně. Je to závoďák, není tam žádné topení a hodiny sedíte bez pohybu přikurtovaní k sedačce. Na hotelu jsem se pak musel naložit do horké vany, abych vůbec rozmrznul.

Počasí se ale i v Dallasu lepší a závodní víkend by měl proběhnout bez problémů. V pátek čekají piloty volné tréninky v trati, v sobotu kvalifikace a v neděli samotný závod. O titul si to v posledním závodě rozdají tři piloti. Čech Martin Šonka, Američan Michael Goulian, Australan Matt Hall. “Je pro mě čest, že s takovými piloty mohu bojovat o titul. Jsou to v letectví velká jména, skvělí piloti. Bude to doufám parádní závod, který si fanoušci užijí. A doufám, že těm českým uděláme radost.” Martin o titul bojoval i vloni. Přišel o něj až úplně posledním letem sezóny. “Tu zkušenost máme a může nám pomoct. Budeme se ale soustředit pouze na sebe, věřím, že když zaletíme náš optimální výkon, máme velkou šanci uspět. Rozhodně to bude napínavé.

Michael Goulian Marin Sonka Matt Hall nad Texasem

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.