Pilotinfo

Přehled změn pravidel pro letecké akrobatické soutěže v roce 2013

Přidáno: 10. Prosinec 2012Autor:

Na posledním zasedání CIVA ve Švýcarském Lausanne bylo navrženo celkem 88 změn v kategoriích Normal, Safety a  Expedite Proposal. Některé z nich byly užitečné, některé zbytečné ale neškodné, některé velmi pochybné. Podle příslušné kategorie návrhu většina z nich prošla předjednáním ve výborech (Rules nebo Judging nebo Catalogue nebo Glider sub-committee). Přehled schválených změn je pravidel pro rok 2013 je nakonec celkem 18.

 1. Pořadí letů všech pilotů ve všech sestavách se losuje. Nepoužívá se již dělení na 3 skupiny.
 2. Figury z family 1 a 8 (zuby 45 deg, humpty bump, ..) které začínají a končí na příčné ose, ale mají části na hlavní ose musí být letěny přesně jak jsou nakresleny (po větru nebo proti větru). Netýká se to výkrutů do/z kruhu, souvratů a pádů (trochu záludná změna…)
 3. Po penalizovaném přerušení nemusí pilot pokračovat ve směru, ve kterém byl před přerušením
 4. Warm-up pilot nemusí platit entry fee. Bude vytvořena pracovní skupina, která vytvoří kvalifikační požadavky pro warm-up piloty.
 5. Spojovací figury v sestavách unknown free mohou být libovolné figury z katalogu. Jejich počet a celkový koeficient se nemění.
 6. Bude vytvořena pracovní skupina, která vytvoří kritéria kdo může být připuštěn na soutěž jako H/C  (pilot mimo soutěž).
 7. Nákres volné sestavy musí obsahovat pro každou figuru označení příslušné Superfamily.
 8. Létání může začít minimálně 30 minut po stanovení nebo změně „official wind“
 9. Závodník nemůže pokračovat v soutěži, pakliže Jury nebo rozhodčí označí jeho létání v Q programu jako nebezpečné. Limit na dosažení minimálně 60%  bodového hodnocení v Q nebo volné sestavě zůstává.
 10. Q, tj. povinná sestava bude standardně započítávána do celkového hodnocení ve všech kategoriích, tj. i v motorové Advanced a Unlimited.
 11. Figury ve free unknown se vstupem a výstupem na stejné ose musí být letěny přesně jak jsou nakresleny (např. humpty bump s rotacemi na vertikálách)
 12. Čároví rozhodčí jsou povinní na světových mistrovstvích (tj. nikoliv na evropských). I když čároví rozhodčí nejsou použiti, rozhodčí v hodnocení neposuzují a neoznačují „outs“
 13. Závodník musí odevzdat volnou sestavu minimálně 48 hodin před jejím začátkem v příslušném formátu (MS Visio, Olan).
 14. Team member nesmí blíže než 20 m k rozhodčím a nesmí s nimi mluvit (ve službě)
 15. Q povinná sestava by neměla být „zdraví škodlivá“ pro závodníky (jeden z trochu stupidních … a přijatých návrhů)
 16. Maximální počet závodníků z jedné země na mistrovství světa a Evropy je zvýšen na 12 s maximálním počtem 8 jednoho pohlaví
 17. Max. K jednotlivé figury je sníženo z 40 na 35 pro glider unlimited a z 35 na 30 pro glider advanced
 18. Zavedeny nové figury typu P-loop (family 8.6)

letecká akrobacie UNLIMITED

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.