Pilotinfo

První závod Red Bull Air Race série 2017 vypukl, Martin Šonka vyhrál kvalifikaci

Přidáno: 10. Únor 2017Autor:

Série leteckých závodů Red Bull Air Race ročníku 2017, začíná svým prvním závodem v Abú Dhabí. Hlavní město Spojených arabských emirátů je již tradičním místem, kde se celý šampionát zahajuje a pro české barvy zatím probíhá nadmíru dobře.

Martin Šonka vyhrál svou první kvalifikaci závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race. Dnes dokázal zaletět nejrychlejší čas ze všech pilotů startovního pole, nestačil na něj ani loňský šampion Matthias Dolderer z Německa. “Mám samozřejmě radost, ale body se rozdávají až zítra. Je potřeba zůstat soustředěný a dobře se připravit na závod,” říká Martin. Druhý český závodník, Petr Kopfstein, potom co v prvním letu kvalifikace překročil povolený rozsah přetížení, letěl podle svých vlastních slov v tom druhém „konzervativně“. Přesto z toho je výborné šesté místo v kvalifikaci, ze čtrnácti účastníků závodního pole.

V Abu Dhabi se vloni Martinovi závod nevydařil, teď ho má rozjetý slibně. “Je to příjemný pocit, oba kvalifikační lety se mi celkem povedly, s tím můžu být spokojený. Musíme ale s týmem ještě vše vyhodnotit a připravit se na zítřek, vždy je co zlepšovat. Soupeřem nám bude v prvním kole Peter Podlunšek ze Slovinska, který tady v trénincích létal velmi dobře a rychle, takže musíme být ostražití. Nic nemáme jistého a už několikrát jsme se přesvědčili, že stačí opravdu málo a je po závodě.”

Zajímavý pohled se mohl českým fanouškům naskytnout už při pohledu na výsledky posledního tréninku před kvalifikací. Na prvním a druhém místě totiž figurovali čeští piloti Martin Šonka a Petr Kopfstein. “Dnes to byl velmi povedený den. Už v tréninku se mi letělo dobře, výsledkem byl rychlý čas. Jsem rád, že jsem to potvrdil i v kvalifikaci. Trať sice není až tak technicky náročná, ale jsou tam dvě místa, kde lze velmi lehce udělat chybu. Takže o nic jednoduchého rozhodně nejde. Stále musíte být maximálně koncentrovaný,” doplňuje první český vítěz kvalifikace nejznámějších leteckých závodů na světě.

V prvním kole sobotního závodu tedy Martina Šonku čeká soupeř ze Slovinska a loňský nováček v nejvyšší kategorii Peter Podlunšek. Druhý loňský nováček, Petr Kopfstein se utká s loni celkově pátým Nicolasem Ivanoffem z Francie. Záznam prvního letošního klání Světového šampionátu Red Bull Air Race odvysílá ČT Sport v sobotu ve 20:05 hod.

Martin Šonka v kokpitu Abu Dhabi 2017 Red Bull Air Race Abu Dhabi 2017 Martin Šonka Martin Šonka Red Bull Air Race 2017 Abu Dhabi

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.