Pilotinfo

Red Bull Air Race pokračuje tento víkend v Japonsku

Přidáno: 26. Květen 2018Autor:

Deset a čtyři, to je bodový zisk českých pilotů Red Bull Air Race po dvou úvodních závodech. Jak Matin Šonka tak Petr Kopfstein, chtějí v japonské Chibě, kam se celá soutěž z francouzského Cannes přesunula svůj bodový zisk významně navýšit. S ohledem na výsledky v posledních dvou sezónách, kdy tu Martin Šonka pokaždé vystoupil na stupně vítězů, by se jim to mohlo i podařit.

Martin musí v Japonsku zejména napravit technická zaváhání z úvodních dvou závodů šampionátu Red Bull Air Race v Cannes a Abu Dhabi. V Abu Dhabi to byl rozhozený předstih, v Cannes pak překročení povolených otáček. Dvě technické chyby, za které v obou případech přišla diskvalifikace z finálové čtyřky, už ho stály hodně bodů. V nabité konkurenci, kde rozhoduje každý bod, jsou to hodně bolestivé ztráty. A hlavně zbytečné. “Vydýchávalo se to těžko. Soupeřům jsme vastními chybami doslova darovali spoustu bodů a místo toho, abychom se rvali o umístění na stupních vítězů, z toho byla dvakrát diskvalifikace. Přitom jsme pokáždé létali rychle a konzistentně, což je klíčem k úspěchu. O to více to bylo frustrující,” vysvětluje Šonka.

Martin Šonka Red Bull Air Race hora Fuji 2016

Red Bull Air Race jako sport se velmi rychle vyvíjí a s tím rostou i nároky na piloty a samozřejmě také na techniku. Systémy závodních strojů jsou čím dál složitější a tedy náchylnější k selhání. “To je sice pravda, ale jsou zkrátka věci, které se pohlídat dají a ty musíme mít absolutně pod kontrolou. Tím ostatním, na co vliv nemáme, moc nemá smysl se zabývat. Také doufáme, že už jsme si černého Petra vybrali a závady se nám budou vyhýbat. Potřebujeme tady uspět, aby nám soupeři už dál neutíkali.”

V Japonsku se Air Race těší obrovské popularitě. Na závody bývá vyprodáno, organizátor dokonce spočítal, že během tří sezón navštívilo tuhle spektakulární podívanou více než třista tisíc lidí.  Fanoušci postávají hodiny u hotelu, aby se jim piloti podepsali a udělali si s nimi oblíbené selfie. “Je to až neuvěřitelné, nevím jestli si berou dovolenou, nebo jak to dělají. Někteří tu stojí celý týden od rána do večera a neustále jsou ve střehu. Pořád nám mávají, fotí se s námi, je to úžasné. Navíc tu Yoshi, jejich domácí pilot, už dvakrát vyhrál, což nárůstu oblíbenosti hodně pomohlo. Vůbec bych se ale nezlobil, kdybychom jim tentokrát radost trochu zkazily. Už vloni jsme tu měli vyhrát, udělal jsem ale chybu a penalizace nás stála vítězství,” připomíná Šonka, který je zatím v celkovém pořadí šampionátu pátý.

Kvalifikace se letí v sobotu, závod je na program v neděli.

Trať Red Bull Air Race Chiba 2018 Japonsko

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.