Pilotinfo

Spielberg letos českým pilotům stupně vítězů nepřinesl

Přidáno: 25. Duben 2016Autor:

Druhý závod v letošní sezóně Master Class Red Bull Air Race nepřinesl českým pilotům štěští. Petr Kopfstein skončil bez bodů na 11. místě po prohře s rakouským Hannesem Archem, Martin Šonka si za 9. místo v mistrovství světa připsal dva body. Martin vzhlížel ke druhému závodu Světového šampionátu Red Bull Air Race s nadějí. Náladu po nepovedeném představení v Abu Dhabi si ale nakonec ani ve Spielbergu příliš nespravil. Znovu vypadl v prvním kole a znovu byl jeho katem Francouz Ivanoff. Šonka nakonec skončil devátý a z Rakouska si veze dva body.

Oběma pilotům přitom trať ve Spielbergu sedí, Šonka tu byl dvakrát čtvrtý a věřil si i potřetí. Kopfstein tu v roce 2014 získal titul mistra světa o kategorii níž v Challanger Cupu a závod pro pro něj byl speciální i z důvodu, že reprezentuje barvy místního Projektu Spielberg. Po postupu do Master Class se logicky chtěl ukázat v nejlepším světle. “Nepostoupili jsme, ale v týmu vládne spokojenost. Snažili jsme se zaletět co nejčistěji, bohužel to nestačilo. Do Chiby se určitě posuneme dál,” slíbil Petr Kopfstein českým fanouškům, kterých do Rakouska přijelo velké množství.

Petr kopfstein Red Bull Air Race Spielberg 2016

Martin Šonka si po nepovedeném vstupu do šampionátu v Abú Zabí ani tentokrát náladu příliš nespravil. Znovu vypadl v prvním kole, které ovlivnilo sněžení a znovu byl jeho katem Francouz Ivanoff. “Do vysílačky jsem slyšel, že můj soupeř Nicolas Ivanoff nezaletěl zrovna závratný čas. Snažil jsem se proto letět co nejčistěji, abych neudělal chybu a nedostal zbytečnou penalizaci. Jenže nakonec to nestačilo. Druhý mezičas jsem měl sice lepší, pak jsem ale v jednom vertikálním manévru vyletěl zřejmě zbytečně vysoko a to byl problém. Dostal jsem se tak do protivětru, který mě zpomalil a ztrátu rychlosti už jsem nedohnal,” popsal soutěžní let Martin Šonka. I přesto ale chybělo málo a Šonka mohl postoupit jako pilot s nejrychlejším časem z poražených. “Chyběly nám dvě desetiny, to je opravdu málo. Co se dá dělat, tak to zkrátka je. Nechceme se vymlouvat na štěstí, musíme se s tím smířit,” dodal na závěr.

Pro Šonkův tým je to zklamání, nicméně už vloni ukázal, že se z podobné situace umí dostat. V sezóně 2015 skončil v prvních dvou závodech úplně bez bodu a v dalších dvou pak skončil druhý a třetí. “Bylo by pěkné to minimálně zopakovat a dostat se zpátky do hry. Pořád je před námi dalších šest závodů. Ale mrzí nás, že jsme zklamali české fanoušky, kterých tu znovu bylo strašně moc a hodně nám s Petrem Kopfsteinem fandili,” řekl Martin Šonka. Teamu Spielberg Petra Kopfsteina víkend v Rakousku ukázal, že nastoupil na správnou cestu, karlovarský pilot se let od letu zlepšuje a sžívá se s letadlem, což dokazují jak tréninkové časy, tak výsledky v kvalifikaci a v závodě.

V celkovém pořadí je Šonka na dvanáctém místě, Petr Kopfstein je zatím poslední. Závod ve Spielbergu ovládl a první vítězství ve své kariéře si nakonec připsal Němec Matthias Dolderer, druhým místem domácí fanoušky potěšil Hannes Arch a třetí místo obsadil Brit Nigel Lamb. Další závod se letí 4. a 5. června v Japonsku.

Martin Šonka Bull Air Race Spielberg 2016

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.