Pilotinfo

Startuje sezóna Red Bull Air Race 2017 a Češi budou opět u toho

Přidáno: 19. Leden 2017Autor:

Už za čtrnáct dní začíná pro oba české piloty Martina Šonku a Petra Kopfsteina nová sezóna Světového šampionátu Red Bull Air Race. Dnes představili v Praze jak mapu letošních závodů, tak svoje plány.

Martin Šonka do letošních soubojů se světovou elitou sportovních pilotů nechystá žádné převratné novinky a naopak je rád, že v týmu zůstává vše při starém. “Celou loňskou sezónu jsme si já i tým zvykali na nový stroj a postupem času odlaďovali problémy. Teď už by nás nemělo nic překvapit a měli bychom být schopni využít maximálně jeho potenciál. Hlavním cílem pro letošek bude létat co možná nejčistěji, bez chyb a penalizací, konzistentněji. To nám vloni chybělo nejvíc.

Loňský rok v air race rozhodně Martinovi nevyšel podle představ. V prvním závodě v Abu Dhabi byl diskvalifikován, stejný osud ho pak potkal ještě v Budapešti. Dodatečně mu navíc byly odebrány body za páté místo z Anglie kvůli překročeným otáčkám motoru. V téměř polovině z celkových sedmi závodů tak vůbec nebodoval. Ani druhé místo z Japonska rozhodně nemohlo zklamání z celkové deváté příčky zakrýt. “Opravdu to nebyla zrovna povedená sezóna, zklamání bylo velké. Jedním z mála pozitiv ale bylo, že jsme se konečně sladili s novým letadlem a už ho známe. Získali jsme také velké množství sice často bolestných, ale velmi cenných zkušeností, které nám v nové sezóně pomohou.”

V zimní pauze se Martin Šonka snažil především si odpočinout. Vždyť v loňském roce absolvoval extrémně náročný program včetně domácího Mistrovství Evropy v akrobacii. “Musím říct, že to bylo opravdu náročné, ten tlak byl velký. V air race se příliš nedařilo, Mistrovství Evropy vyšlo nad očekávání. Tím jsem si trochu zvednul náladu. Kromě závodění v akrobacii a air race to ale bylo ještě spousta leteckých dnů, tréninků a dalších povinností, to všechno stálo hodně sil. Ale nabral jsem novou energii a už se nemůžu dočkat závodů. Teď začínáme v Abu Dhabi a druhý závod bude v San Diegu. Takže krásný začátek sezóny. A v kalendáři budou i nové zastávky, takže na letošní rok se těším opravdu hodně.

Šonků tým zůstává v neměnném složení a bude hodně sázet na zkušenosti, už to bude jeho pátá sezóna. “Důležité je, abychom nabrané zkušenosti dokázali přetavit v dobré výsledky. Vloni jsme byli rychlí, dokonce vyhráli nějaké tréninky, ale v důležitých momentech závodů přišli chyby, chyběla nám konzistence. Toho se letos musíme vyvarovat a věřím, že pak to bude dobré,” říká s nadějí Martin.

První závod letošní sezóny se letí 10. a 11. února v Abu Dhabi.

závody Red Bull Air Race 2017 Petr Kopfstein a Martin Sonka Foto Petr Hoffelner

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.