Pilotinfo

V prvním závodě sezóny Red Bull Air Race 2018 Martin Šonka po penalizaci čtvrtý

Přidáno: 05. Únor 2018Autor:

Úvodní závod nové sezóny Mistrovství světa Red Bull Air Race, ročníku 2018 byl ve svém úvodu poznamenán českým soubojem a ve svém závěru penalizací. Vůbec poprvé se v úvodním vyřazovacím kole setkali dva naši závodníci a jeden musel z kola ven, tentokrát to byl Petr Kopfstein, který letěl na jistotu, krásně čistě technicky, ale výsledný čas bohužel nestačil na další postup a pro Petra.  Martin následně postupoval dál, v osmičce nejlepších byl rychlejší než Francouz Levot a ve finále nestačil pouze na vítězného Američana Gouliena a druhého Japonce Muroyu. Nakonec z toho bylo stříbro, to ale ještě nikdo netušil, že ani to není konec a po penalizaci se Martin propadne na místo čtvrté.

Takhle Martin závod komentoval po oznámení nových výsledků, “bohužel, byli jsme dodatečně potrestáni za špatně nastavený předstih a místo třetího místa jsme nakonec čtvrtí… Technická komise to kontroluje po každém závodě a vždy jsme prošli. Nikdy jsme to nekontrolovali před závodem, protože se nám předstih nikdy neposunul a předpokládali jsme, že to bude v pořádku i tentokrát. Měli jsme to zkontrolovat, ale v záplavě jinych technických problémů jsme očekávali, že to bude v pořádku jako vždy…

Vyjádřil se také k historicky prvnímu souboji s druhým českým pilotem v soutěži Petrem Kopfsteinem, který svedli hned v prvním kole. “Petr létá rychle a čistě, je to velmi těžký soupeř. I přes problémy se mi ale až na malou chybu povedl celkem čistý let a postoupili jsme dál. Určitě je to ale škoda pro naše fanoušky, kterých máme s Petrem hodně. Byla velká pravděpodobnost, že jeden z nás už v závodě nebude pokračovat, a to se také stalo. Každopádně my víme, že se teď musíme dát do práce, které nás nečeká málo. Na druhý závod do Francie musíme přijet v lepší formě.

Petrův komentář je logicky méně omluvný, “Nová sezóna Red Bull Air Race pro nás nezačala úplně šťastně. Ve většině trénincích jsme se sice po celou dobu umísťovali na čelních pozicících. Nicméně v Round of 14, ve kterém byl naším soupeřem Martin Šonka, jsme s naším krajanem těsně prohráli. Bohužel, jak se po skončení technické prohlídky letadel po závodě ukázalo, Martin celý závod letěl s nepovoleným nastavením zapalování, které zvyšuje výkon motoru. Martina toto pochybení, které zásadně ovlivnilo průběh závodu, stálo diskvalifikaci jeho posledního letu, nás ovšem dost možná připravilo o několik velmi cenných bodů do šampionátu.  Závod je za námi a i přes tuto trpkou zkušenost si domů odvážíme alespoň dva body do celkového hodnocení šampionátu a soustředíme se na další zastávku seriálu v Cannes”.

Druhý závod sezóny se letí ve francouzském Cannes 21. a  22. dubna.

Martin Wonka Abu Dhabi RBAR 2018 na trati

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.