Pilotinfo

Ve včerejší kvalifikaci Šonka čtvrtý, Kopfstein dvanáctý

Přidáno: 09. Únor 2019Autor:

Martin Šonka vykročil za obhajobou titulu mistra světa šampionátu Red Bull Air Race čtvrtým místem v kvalifikaci na první závod letošní sezóny v Abu Dhabí. Letos nově dostávají body tři nejrychlejší piloti v kvalifikaci, Martin na ně těsně nedosáhl. V prvním kole sobotního závodu se o postup dál utká s Cristianem Boltonem z Čile.

Martinovi Šonkovi se dařilo v trénincích, hned tři dokonce vyhrál. Oficiálně ale sezónu zahájil čtvrtým místem v kvalifikaci. Body mu to nepřineslo, a po přistání tak příliš spokojený nebyl. “Nezískali jsme žádný bod, takže spokojený být určitě nemohu. Nevím přesně, kde jsme na trati ztratili, letěl jsem oba lety víceméně podle plánu, který jsme si připravili. Ale nebylo to zkrátka dostatečně rychlé. Musíme se podívat na data a pokusit se najít, kde můžeme z času ubrat.”

Martin Sonka Abu Dhabi RBAR 2019

Martin se také zkouší co nejlépe adaptovat na nové pravidlo maximálního povoleného přetížení. Piloti nově mohou jít až na hranici 11 G bez penalizace. Pokud překročí tuto hranici, dostanou sekundovou penalizaci. Pokud překročí 12 G, jsou diskvalifikováni. “Jde o to si dát opravdu dobrý pozor, abyste se vyhnuli penalizaci. Klíčem k rychlému času ale přitom je dostat se až na samotnou hranu, jinak je čas pomalejší. Skoro si člověk připadá jak závodní kůň se zavázanýma nohama. Hrozně rád bych tahal víc, ale nová pravidla to zkrátka neumožňují.

Kvalifikaci ovládl Japonec Muroya před Kanaďanem McLeodem a Američanem Goulianem. Petr Kopfstein, který stále ještě ladí nový motor ve svém závodním speciálu zaletěl čistě ale v ve velice vyrovnané konkurenci z toho nakonec bylo dvanácté místo v kvalifikaci. Nejrychlejší pilot získal do celkové klasifikace tři body, druhý nejrychlejší dva a třetí jeden. Závod začíná v dnes v 11 hodin středoevropského času.

Martin Šonka Red Bull Air Race Abu Dhabi 2019

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.