Pilotinfo

Závod v Indianapolis skončil pro Martina Šonku ziskem jediného bodu

Přidáno: 08. Říjen 2018Autor:

Martin Šonka si v předposledním závodě sezóny šampionátu Red Bull Air Race silně zkomplikoval cestu k titulu v letošní sérii. V závodě bohužel nenavázal na vítěznou kvalifikaci a vypadl hned v prvním kole závodu po souboji s Američanem Chamblissem. Martin Šonka zaostal daleko za svým kvalifikačním časem a v závodě obsadil až desátou příčku. V boji o titul je to pro Martina velká komplikace, díky vítězství v závodě ho totiž v celkovém pořadí předstihl Američan Goulian, ten ostatně mohutně slavil již v okamžiku, kdy bylo jasné, že Martin nepostoupí z Round of 14. Australan Hall se mu po šestém místě přiblížil na pouhé dva body.

Čtyři vítězství v řadě v historii air race nikdo nezískal a ani český pilot nebude tím, kdo by tento fakt změnil. Po třech vítězných závodech za sebou přijel do Indianapolis s šestibodovým náskokem v čele průběžného pořadí a za určitých okolností už mohl slavit titul. Nicméně závod nad závodním okruhem v Indianapolis začal selháním řady favoritů. Začalo to penalizací, kterou nabral Japonec Muroya za nesprávný průlet brankou, se stejným proviněním ho následoval Matthias Dolderer, kterému se kromě nekorektního průletu brankou ještě „podařilo“ nezapnout smoke a za to dostal další vteřinu navíc. V rychlém sledu pak penalizace nabrali také Francois Le Vot a Matt Hall. Již to začínalo vypadat, že oběma našim závodníkům bude stačit letět čistě a postup mají jistý. Pak ale přišel Michael Goulian s rekordním časem a po něm Pete McLeod, který zaletěl dokonale čistě a brutálně rychle. První z našich reprezentantů, Petr Kopfstein se s rychlostí svého stroje trápil již v kvalifikaci a závodě to nebylo jiné. Petr zaletěl čistě, ale Juan Velarde byl o dost rychlejší.

Martin Šonka před startem do finále Red Bull Air Race 2017 Porto

Pro dalšího startujícího českého pilota závod skončil stejným zklamáním, když nepřešel v prvním kole přes Američana Chamblisse. Martin se vyhnul chybám, ale stejně jako Petr letěl  příliš pomalu. Dokonce tak pomalu, že po průletu cílovou brankou se ho hlavní rozhodčí ještě ve vzduchu ptal, zda má problémy s motorem. “Ještě nevíme úplně přesně, proč to neletělo, ale vypadá to na špatné nastavení směsi paliva motoru, což znamená, že motor neměl optimální výkon. Musíme stáhnout všechna data a ještě to detailně projít. Letěl jsem víceméně jak jsem si naplánoval, ale bylo to pomalé. Letadlo nám zkrátka neletělo tak, jako včera při kvalifikaci,” vysvětloval Martin Šonka o více než jeden a půl sekundy horší čas.

Ze závodu si tak odváží jen jediný bod. O naději na titul sice nepřišel, ale ví, že to teď bude hodně těžké. “Nedá se nic dělat, bohužel není každý den posvícení. Dnes se nám závod zkrátka nevydařil a Mike Goulian vede o pět bodů, ale my rozhodně nic nevzdáváme. Na tomhle sportu je krásné, že se v něm může stát absolutně cokoliv. I když teď ztrácíme, věřím, že v posledním závodě v Dallasu můžeme vyhrát a uvidíme, co se stane pak. Mike bude teď ten, kdo bude pod tlakem, navíc hned za námi je Matt Hall, se kterým se také musí počítat.”Poslední závod se letí 17. a 18.listopadu v Dallasu. Martin s týmem zůstává v USA a hodlá se věnovat práci na letadle. “Čekají nás nějaké úpravy a testování, hned po finálovém závodě se totiž letadla zabalí do boxů a jedou lodí do Abu Dhabi na první zastávku příštího ročníku. Teď je tedy jediná možnost, kdy se na letadle dá pracovat. Určitě také doufáme, že nám úpravy pomohou v tom posledním závodě, takže přijedeme připravení,” uzavírá Martin Šonka.

Průběžné pořadí po závodě v Indianapolis 2018

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.