Pilotinfo

Čeští piloti Gripenu poprvé tankovali za letu

Přidáno: 28. Únor 2012Autor:

Dnes se poprvé v historii českého letectva uskutečnilo tankování letounu za letu ve švédském Ronneby. Letoun JAS 39 Gripen s českým pilotem na palubě se několikrát úspěšně spojil s tankerem švédského letectva C-130 Hercules.

K tomuto výcviku  byli vybráni dva piloti z 21. základny taktického letectva Čáslav major Jaroslav Tomaňa a kapitán Petr Dřevecký. Během pondělí až do pozdních večerních hodin absolvovali oba náročnou teorii. Dnes následovala dlouho očekávaná praktická část, která spočívala ve výcviku českého pilota se švédským instruktorem ve dvoumístné verzi nadzvukového letounu JAS 39 Gripen.

Během letového výcviku, který trval dvě hodiny a pět minut, se celkem sedmkrát úspěšně spojil s tankerem švédského letectva C-130 Hercules. První čtyři spojení byla cvičná a ve třech dalších případech došlo k  „ostrému“ přečerpání 3000 liber paliva.

„První tři spojení proběhla společně s instruktorem, přece jen je to pro nás nové, ale v další fázi jsem už spojení prováděl sám,“ popisuje major Jaroslav Tomaňa, pilot letounu JAS 39 Gripen z čáslavské 21. základny taktického letectva, který prošel výcvikem jako první. „Mám z toho dobrý pocit,“ dodává s tím, že ho zítra čeká již samostatný výcvik tankování za letu v jednomístné verzi letounu.

„Dnešním dnem se posouvají  schopnosti českého vojenského letectva na podstatně jinou, kvalitativně vyšší úroveň,“ konstatuje náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek.

„Schopnost tankování za letu je nezbytným předpokladem pro možnou činnost našich vzdušných sil v rámci operací Severoatlantické aliance. Udělali jsme jeden z dalších kroků k plné interoperabilitě letounu s ostatními aliančními partnery,“ dodává velitel Vzdušných sil AČR generál Jiří Verner.

stíhací Saab Gripen

kapitánka Denisa Smitalová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva

Tematicky související články

Leave a Reply