Pilotinfo

Čeští stíhači jsou již na Islandu

Přidáno: 23. Červenec 2015Autor:

Již podruhé během sedmi měsíců, bude vzdušný prostor ostrovního státu, který nemá vlastní armádu, střežit české uskupení tvořené primárně příslušníky 21. základny taktického letectva Čáslav. Koncem loňského roku působilo na letecké základně Keflavík první úkolové uskupení, letos Vláda České republiky schválila začátkem června opětovné nasazení techniky a osob k ochraně vzdušného prostoru Islandu. Reagovala tak urgentní požadavek NATO, kdy koaliční jednotky, zapojené do operací proti Islámskému státu, nejsou schopny v letních měsících letošního roku zabezpečit misi na Islandu. „Logistická příprava a zabezpečení je jedním z časově nejnáročnějších úkolů. Loni jsme se na misi připravovali více jak půl roku, letos jsme to zvládli za přibližně 6 týdnů“, konstatoval kapitán Jan Ďucha, velitel skupiny leteckého pozemního personálu a dodal: „Hlavně díky zkušenostem z loňského roku a díky podpoře Švédska jsme byli přípravu schopni realizovat během tak krátké doby.“

První část uskupení na Island dorazila již 20. července, kdy přibližně o půl osmé ranní opustil Airbus A-319-CJ 24. základnu dopravního letectva Praha – Kbely a zamířil na leteckou základnu v Čáslavi, aby mohla první část Úkolového uskupení Armády České republiky ASICIPPN (Airborne Surveillance and Interception to meet Capabilities Iceland´s Peacetime Preparedness) přesně v 9.25 hodin odletět z 21. základny taktického letectva Čáslav. Více než 40 osob, z toho 35 příslušníků úkolového uskupení, pak muselo během dvou dnů na více než 3 300 km vzdálené letecké základně Keflavík připravit podmínky pro přílet pětice letounů JAS-39 Gripen. Přílet druhé poloviny uskupení je plánován na pátek 24. července, ve stejný den pak opustí leteckou základnu na Islandu předsunutá skupina.

Dnes, ve čtvrtek 23. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne odletělo plnit úkol zabezpečení vzdušného prostoru Islandu pět nadzvukových letounů JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Na letišti v islandském Keflavíku letouny bezpečně přistály v 13.10 hodin místního času (15.10 hodin středoevropského času). Odlet se uskutečnil v náhradním termínu poté, co se včera stroje musely vrátit na základnu kvůli drobné technické závadě na jednom z letounů.

Pětici letounů JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády České republiky doprovodil na základnu v Keflavíku tanker KC-767 italských vzdušných sil. Ten na letišti v Pardubicích naložil i část nákladu a osob, které budou zajišťovat operační nasazení příslušníků Armády České republiky na Islandu. Tanker využili čeští stíhači při přeletu k tankování za letu. A mohou počítat s jeho podporou i na zpáteční cestě po splnění mise.

Gripen startuje z Čáslavi na Island

V pondělí a úterý 27. – 28. července 2015 bude již zaujat hotovostní systém a budou probíhat první certifikační lety pod dohledem komise z nadřízeného stupně velení Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO (CAOC – Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu. Zaujetí ostré hotovosti v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) je tak předpokládáno ve středu 29. července 2015.

  • Plnění operačního úkolu je plánováno do 25. srpna 2015. Letouny by se měly hned následujícího dne vrátit zpět na mateřskou základnu v Čáslavi opět v doprovodu italského tankeru. Na 29. srpna je plánován odlet posledních příslušníků Úkolového uskupení ASICIPPN z Islandu.
  • Vláda schválila nasazení 4 letounů JAS-39 Gripen (pátý je záložní) a do 70 osob začátkem června letošního roku, když tak reagovala na urgentní požadavek Aliance. Úkoly Air Policingu měly v létě letošního roku zabezpečovat Vzdušné síly Kanady, které se ale nyní v rámci koaličního nasazení svých sil zaměřují na letecké operace proti Islámskému státu. Mimořádné nasazení prostředků a sil AČR je příspěvkem ke kolektivní ochraně NATO a v podstatě i příspěvkem k boji proti Islámskému státu.
  • Jedná se o čtvrté nasazení letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušných prostorů členských států NATO. V letech 2009 a 2012 chránily české gripeny vzdušný prostor pobaltských států, v roce 2014 působily na Islandu. I díky zkušenostem z konce loňského roku byla Armáda České republiky schopna pružně reagovat na požadavek Severoatlantické aliance.

další dvojce se připravuje ke startu

Tematicky související články

Leave a Reply