Pilotinfo

Cvičení Ample Strike 2017 začíná již tuto středu

Přidáno: 21. Srpen 2017Autor:

Také v letošním roce proběhne na území České republiky mezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2017. Tradičně bude většina letového úsilí probíhat z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a proběhne ve dnech od 23. srpna do 12. září 2017 nad velkou částí území České republiky.

Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností Host Nation Support, tedy schopnosti přijmout na našem území spojenecké jednotky a umožnit jejich letecké operace. Piloti si procvičí své schopnosti během doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory.

Czech Army FAC

Předpokládáme, že se v letošním roce zúčastní přibližně stejné počty jako v roce 2016. Více jak tisícovku českých vojáků by mělo doplnit do 400 příslušníků z armád aliančních a partnerských zemí. V letošním roce se zúčastní přibližně 200 příslušníků Aktivní zálohy Ozbrojených sil ČR. Účast zatím potvrdilo 18 zemí včetně ČR.

Z letecké techniky se kromě českých letounů zúčastní také například polský Suchoj Su-22M4 nebo německá Tornáda. Účast přislíbily i americké strategické bombardéry B1 a B52. Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil AČR.

Suchoj Su 22 polského letectva na základně Náměšť

Prostory cvičení Ample Strike 2017

V rámci mezinárodního cvičení AMPLE STRIKE 2017 se bude působit celkem v šesti operačních prostorech – ve Vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a u 15. ženijního pluku v Bechyni.

Hlavní letové úsilí bude probíhat v pracovních dnech v termínu 28. srpna – 8. září 2017 v časech 09.00 hod. až 23.00 hod., ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory. Letová činnost bude rovnoměrně rozvržená do čtyř prostorů a to Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimální potřebný počet.

Mapa prostorů cvičení Ample Strike 2017

Tematicky související články

Leave a Reply