Pilotinfo

Dnes bylo zahájeno cvičení Ramstein Rover 2013

Přidáno: 04. Září 2013Autor:

Od 4. až do 20. září 2013 hostí Česká republika alianční cvičení s názvem Ramstein Rover 2013 (RARO). V letošním roce je to nejvýznamnější cvičení se zahraničními partnery na našem území. Cvičení řídí komponentní Velitelství vzdušných sil NATO (Allied Air Command – AIRCOM) dislokované na letecké základně v německém Ramsteinu ve spolupráci s českými vzdušnými a pozemními silami. Prioritou výcviku je sladění posádek letounů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích (Forward Air Controllers – FAC), a to při přímé letecké podpoře pozemních operací.

Nyní se nacházíme v přípravné fázi cvičení, kdy jednotliví účastníci procházejí nezbytnou teoretickou přípravou a postupně na základnu v Sedleci přilétají zahraniční letouny. Dnes to budou slovenské L-39 Albatros a dopravní vrtulníky Mi-17. Ve čtvrtek 5. září polské letouny Su-22. Letovou činnost zahájíme v pondělí 9. září a budeme pokračovat do čtvrtku 19. září v časech 9.00 – 23.00 hodin, s minimalizací letů v sobotu a v neděli v okolí letiště.

Cvičení Ramstein Rover přináší v letošním roce některé novinky. Do RARO 2013 se zapojí další dvě alianční země – příslušníci ozbrojených sil Maďarska a Polska. Poprvé se tak budou podílet na letecké podpoře letouny Su-22 z Polska a JAS-39 z Maďarska. „Dále jsme rozložili letové úsilí. Létáme ve vyhrazených letových koridorech nad Vojenskými výcvikovými prostory Libavá a Boletice a to tak, abychom minimalizovali dopady na ostatní uživatele vzdušného prostoru a civilní veřejnost,“ uvedl ředitel cvičení za AČR plukovník Zdeněk Bauer. „Kromě základny v Sedleci, bude část letounů působit i ze své domovské letecké základny v Čáslavi, vrtulníky z předsunuté plochy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a maďarské letouny JAS-39 Gripen ze základny Kecskemét,“ dodal.

Kvalifikační dovednosti v plném spektru denních i nočních operací si v České republice procvičí 186 předsunutých leteckých návodčích z 19 zemí. Při plánování cvičení vycházelo Velitelství vzdušných sil NATO ze zkušeností a intenzity výcviku v loňském roce. Výsledkem je propracovaný taktický námět cvičení zakomponovaný do komplexního scénáře. „Předsunutým leteckým návodčím navozujeme situace blízké reálnému nasazení tak, aby byli připraveni plnit úkoly při vedení soudobých vojenských operací. Klíčovou roli plní při podpoře pozemních jednotek – vyhodnocují situaci na bojišti, zabezpečují informační tok a na základě rozhodnutí velitele vyžadují leteckou podporu, řídí pohyb letounů ve vzdušném prostoru a následně je navádějí na cíl. Tím se snaží vyloučit účinky zbraní na civilní obyvatelstvo, vlastní či koaliční jednotky,“ popsal činnost předsunutých leteckých návodčích plukovník Bauer. Variabilita scénáře tak umožňuje rozhodčím prověřit připravenost návodčích v rozličných situacích od napadení jednotky nepřítelem v zastavěném prostoru až po nastřelení kolony vozidel na volném prostranství.

Do cvičení RARO se zapojí celkem 1000 vojáků včetně 450 zahraničních příslušníků ozbrojených sil. Účast potvrdilo 20 aliančních států (Řecko, Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Dánsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie, USA, Turecko, Portugalsko, Rumunsko), a to buď zapojením letecké techniky, nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat letouny L-39 Albatros (ČR, Slovensko), F-16 (Turecko), L-159 Alca (ČR), Jas-39 Gripen (Maďarsko), Pilatus PC-9 (Slovinsko, Německo), Learjet L-35 (Německo), Su-22 (Polsko) a vrtulníky Mi-24/35 (ČR), Mi-17 (Slovensko).

Mil Mi 24 pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply