Pilotinfo

Dnes proběhnou nad Čáslaví poslední vzdušné boje cvičení Quo Vadis

Přidáno: 16. Březen 2015Autor:

Vzdušné souboje českých a britských pilotů budou po pátečním úvodu v okolí Čáslavi pokračovat i dnes. Do cvičení Quo Vadis se zapojují nejen nadzvukové stíhačky JAS-39 Gripen z domácí 21. základny taktického letectva, ale také čtveřice víceúčelových letounů Eurofighter Typhoon britských Royal Air Force.

Britský pozemní personál přistál na pražském ruzyňském letišti již minulý týden ve středu, čtyři dvoumotorové víceúčelové letouny Eurofighter Typhoon Královského letectva dosedly na plochu letiště v Čáslavi ve čtvrtek.

Společně s Čechy cvičí Britové celkem dva dny, tématem výcviku jsou vzdušné boje v různých variantách. „Probíhají souboje 1 versus 1 a 2 versus 2. Cvičit budeme kromě pátku, také v pondělí v dopoledních hodinách,“ uvedl nadporučík Stanislav Čejka, starší pilot letounu Gripen.

britské stíhačky v Čáslavi

Cvičení bylo schváleno vládou na rok 2015 jako součinnost letek s mezinárodní účastí a je to vůbec poprvé, kdy na čáslavské základně přistál letoun Eurofighter, který používají 3., 11. a 29. peruť RAF ze základny Coningsby. Letouny Eurofighter Typhoon disponuje kromě Velké Británie také Rakousko, Německo, Itálie, Španělsko a Saúdská Arábie.

Dvoumotorový víceúčelový letoun s delta křídlem a kachními plochami bude v roce 2015 cvičit ve vzdušném prostoru České republiky ještě v květnu v rámci mezinárodního cvičení Lion Effort 2015, které bude hostit právě čáslavská základna. Tentokrát se bude jednat o německé Eurofightery, které budou působit z domovské základny a na čáslavské letiště nezavítají.

Eurofightery na základně čáslav

Tematicky související články

Leave a Reply