Pilotinfo

Gripeny se vracejí z Islandu domů

Přidáno: 01. Listopad 2016Autor:

Dne 1. listopadu v 6.00 hodin místního času (7.00 hod. v ČR) ukončil letošní český kontingent Úkolového uskupení ASICIPPN 2016 na Islandu ostrou hotovost. Tu čeští vojáci drželi nepřetržitě necelý měsíc, od 5. října, v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS) na Islandu.

Odlet pětice českých letounů gripen zpět do vlasti je plánovaný již na zítra 2. listopadu cca v 9.00 hodin místního času. Na trase je plánováno doplnění paliva za letu tankerem Boeing KC-135 (tzv. AAR – Air to Air Refueling). Ten zajistí 100. křídlo amerického letectva (U. S. Air Force), dislokované v anglickém Mildenhallu. Přistání našich JAS-39 Gripen v Čáslavi je plánováno po 14.00 hod.

Pokud by klimatické podmínky byly nevhodné pro tankování za letu, bude se přelet realizovat podle záložního plánu. Gripeny by let absolvovaly s mezipřistáním ve Skotsku, kam by nezbytný pozemní personál z Keflavíku předem dopravil letoun CASA C-294M 24. základny dopravního letectva. Po mezipřistání by pětice českých supersoniků poté pokračovala v letu k domovské 21. základně taktického letectva v Čáslavi. Na přepravě části materiálu zpět do ČR se opět bude podílet letoun CASA C-295M. Největší objem materiálu pak přepraví v pátek 4. listopadu letoun An-124.

Všichni zbylí příslušníci kontingentu poté opustí Island, v pondělí 7. listopadu, na palubě letounu Airbus A-319, jehož přistání v Čáslavi je plánováno na přibližně 14.45 hod.

znak nasazení Gripenů na Islandu 2016

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply