Pilotinfo

Irácké L 159 poprvé v ostré bojové akci a podpis posledního dokumentu ke spuštění české mise

Přidáno: 14. Červen 2016Autor:

Iráčané poprvé nasadili L-159 na cíle Daesh, mise byla úspěšná

Ačkoliv Češi ještě v Iráku nepůsobí, vojáci obou armád už v kontaktu jsou a mimo jiné se konzultacemi a podporou podíleli na prvním – a úspěšném – nasazení lehkého bitevního letounu Aero L-159 v boji proti Daesh a to pouze dva dny před podpisem dokumentu, který definivně otevírá dvěře ke spuštění činnosti českého poradenského týmu v Iráku.

Podle generála Amina Hamada Anwera velitele Iráckých vzdušných sil je česká pomoc skvělou příležitostí pro irácké vzdušné síly: „L-159 je víc než letadlo, je to stroj vybavený moderními technologiemi. Klíčová pro blízkou budoucnost je ale samozřejmě také pomoc českých techniků a vzdušných sil a další podpora z české strany,“ uvedl s tím, že si spolupráci obou armád umí představit i v dalších oblastech: „Získávají tu (iráčtí vojáci) cenné zkušenosti, můžeme se od vás hodně naučit. Do budoucna se proto těším na další příležitosti ke spolupráci.“

Irácké Aero L 159 v úlu

Poslední dokument ke spuštění české letecké výcvikové mise v Iráku podepsán

Zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel SOC MO generálmajor Petr Mikulenka a generál Amin Hamad Anwer, velitel vzdušných sil Iráku dnes podepsali takzvanou technickou úmluvu (Technical Arrangement). Splněna tak byla další a nejpodstatnější podmínka pro vyslání českého leteckého poradního týmu, který bude školit příslušníky iráckých vzdušných sil na bitevnících L-159.

Cílem působení týmů instruktorů, který by měl čítat do 35 osob, bude poskytování poradenství pro irácké vojenské piloty, pozemní technický personál a další experty v široké škále aktivit, které souvisejí s letovou činností, bojovým nasazením a technickou údržbou letounů L-159. Technická úmluva, která dnes byla na Ministerstvu obrany podepsána, upravuje podmínky pobytu, respektive zabezpečení českých vojáků v místě působení, včetně jejich právního postavení. Velitel iráckých vzdušných sil podpis úmluvy jednoznačně vítá: „Jsem velice šťastný, že jsme dnes dohodu podepsali. Dokument vnímám jako záruku spolupráce mezi našimi státy do budoucna,“ uvedl generál Hamed.

generál Amin Hamad Anwer genrálové si předávají technickou úmluvu generál Petr Mikulenka

Tematicky související články

Leave a Reply