Pilotinfo

Letecké cvičení Ample Strike má za sebou první letový den

Přidáno: 07. Září 2015Autor:

Úderem deváté hodiny ráno odstartovala v pondělí 7. září ostrá část mezinárodního cvičení Ample Strike. Scénář vojákům určil řadu situací s námětem sladění pilotů taktického letectva s předsunutými leteckými návodčími při podpoře pozemních operací. Do cvičení se první den zapojilo celkem 1103 účastníků, z toho 883 vojáků Armády České republiky. Nasazeno bylo 18 kusů letecké techniky.

Ample Strike 2015 začíná

Navzdory počasí, které se především v odpoledních hodinách zhoršilo, byl úvodní den letové části cvičení Ample Strike 2015 úspěšný. „Při tomto cvičení nenavádíme piloty prostřednictvím souřadnic, ale vizuálním potvrzením cíle,“ komentoval výcvik major Michal Voltr, který je v rámci cvičení odpovědný za organizaci výcviku předsunutých leteckých návodčích. „Počasí je proto pro naše cvičení důležitým faktorem. Pokud taktické letectvo, které ve scénářích navádí předsunutí letečtí návodčí, nevidí díky nízké oblačnosti na pozemní cíle, scénář ztrácí význam,“ dodává.

Během prvního dne navedli předsunutí letečtí návodčí letouny na cíl celkem 120 krát, v rámci 41 scénářů. Z toho sedm bylo pro špatné počasí zrušeno. „Pouze jedno navedení nebylo úspěšné. Obecně ale platí, že právě z těchto neúspěšných navedení se vojáci nejvíc naučí,“ uvedl Michal Voltr a doplnil, že polovinu scénářů doprovázely ostré střelby a letouny pěti účastnických států nalétaly při 42 letech 53 hodin. V pondělí byla letová činnost ukončena ve 22 hodin.

Pilatus PC 9 Ample Strike 2015

Celkem se do cvičení Ample Strike, které potrvá do 22. září, zapojí až 1200 účastníků z 18 členských států NATO a programu Partnerství pro mír (PfP – Partnership for Peace). Z Armády ČR je vyčleněno do 900 vojáků z dvanácti útvarů a zařízení a specialisté z dalších vojenských útvarů. Počty cvičících se budou každý den měnit na základě scénářů.

Vybrané operační prostory se nachází na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec Vícenice u Náměště nad Oslavou, na bývalém vojenském letišti Bechyně a ve výcvikových prostorech Libavá a Boletice, kde jsou zvlášť určené prostory pro střelbu s cvičnou a ostrou municí.

Každý den mezi 9. a 23. hodinou je naplánováno v šesti operačních prostorech osm scénářů, tedy celkem 48 rozeher za den. „Na změny v programu způsobené rozmary počasí, počtem účastníků či techniky, reagujeme flexibilně. Nikdy nic není, jak si to dokonale plánujete,“ upozorňuje výkonný řídící cvičení major Pavel Procházka.

vrtulník Apache Ample Strike

Tematicky související články

Leave a Reply