Pilotinfo

Letošní Ramstein Rover potvrzen na září

Přidáno: 13. Srpen 2013Autor:

V termínu od 4. do 20. září 2013 bude Česká republika hostit alianční cvičení s názvem Ramstein Rover (RARO). To bude v letošním roce nejvýznamnějším cvičením se zahraničními partnery na našem území. Cvičení řídí komponentní Velitelství vzdušných sil NATO (Allied Air Command – AIRCOM) dislokované na letecké základně v německém Ramsteinu ve spolupráci s českými vzdušnými a pozemními silami. Sladění posádek letounů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích, a to při přímé letecké podpoře pozemních operací, je prioritou výcviku. Téměř dvě stovky předsunutých leteckých návodčích z devatenácti aliančních států si v České republice procvičí kvalifikační dovednosti v plném spektru denních i nočních operací zakomponovaných do realistického a komplexního scénáře. Tyto dovednosti v následujícím období využijí při svém nasazení v zahraniční operaci ISAF. Jedná se tedy o udržovací výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly ve prospěch koaličních jednotek na území Afghánistánu.

„Ramstein Rover už není pouze cvičením zaměřeným na přípravu vojáků mise ISAF. Obsah letošního výcviku operaci ISAF již v mnohém přesahuje. Mění se charakter cvičení. Jeho cílem je výcvik vojáků pro široké spektrum operací, při nichž se využívá přímé letecké podpory. NATO potřebuje udržet a rozvíjet své schopnosti nejen pro vedení asymetrických operací v Afghánistánu, ale pro jakékoliv možné budoucí nasazení,“ uvedl řídící cvičení z velitelství v Ramsteinu plukovník Harry H. Schnell. Zároveň vyzvedl loňskou pozitivní zkušenost s organizací, intenzitou a výsledky cvičení, které se také konalo v České republice.

Letošní Ramstein Rover 2013 je třetím v pořadí. Po Spojených státech amerických v roce 2010 je již podruhé hostitelskou zemí Česká republika (2012, 2013). Toto cvičení navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území České republiky uskutečnila v předchozích letech.

Velitel Vzdušných sil AČR plukovník Libor Štefánik k cvičení Ramstein Rover 2013 řekl: „Oceňuji, že můžeme významně přispět ke společnému aliančnímu úsilí. Cvičení RARO je příležitost pro české vzdušné i pozemní síly, jak udržovat a rozvíjet dosažené schopnosti. Klíčovými charakteristikami cvičení jsou výcvik vojáků v mezinárodní prostředí, sdílení operačních znalostí a bojových dovedností v duchu přístupu: „Cvičte jako v boji“. To znamená, že simulujeme situace reálného nasazení předsunutých leteckých návodčích, kteří v bojových podmínkách zabezpečují podporu nasazených jednotek.“ Ke cvičení RARO plukovník Štefánik dále doplnil: „Získáváme maximum z výcviku a sdílíme náklady. Navíc jsme schopni ověřit naše možnosti k zabezpečení takto rozsáhlého cvičení s mezinárodní účastí. To vše jsou neocenitelné zkušenosti.“

Do cvičení RARO se zapojí celkem 1000 vojáků včetně 450 zahraničních příslušníků ozbrojených sil. Účast předběžně potvrdilo 19 zemí (Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Dánsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie, USA, Turecko, Portugalsko, Rumunsko), a to buď zapojením letecké techniky, nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat letouny L-39 Albatros (ČR, Slovensko), F-16 (Turecko), L-159 Alca (ČR), Jas-39 Gripen (Maďarsko), Pilatus PC-9 (Slovinsko, Německo), Learjet L-35 (Německo), Su-22 (Polsko) a vrtulníky Mi-24/35 (ČR), Mi-17 (Slovensko).

Kromě letounů L-159 Alca, které využijí mateřskou základnu v Čáslavi, bude ostatní letová činnost probíhat primárně z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, a to od 9. do 19. září v časech 9.00 – 23.00 hodin, s minimalizací letů v sobotu a v neděli v okolí letiště.

K výcviku vojsk jsou vyčleněny Vojenské výcvikové prostory Libavá a Boletice, pozorovací stanoviště letišť v Bechyni, Přerově a v areálu bývalých kasáren u obce Vícenice a vzdušný prostor nad Olomouckým, Jihočeským, Moravskoslezským, Středočeským, Jihomoravským krajem a Vysočinou.

Do scénářů cvičení Ramstein Rover se v roli opozičních sil zapojí vojáci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 25. protiletadlové raketové brigády,
13. dělostřelecké brigády a Univerzity obrany. Na zabezpečení výcviku se budou podílet svými odbornostmi svazky a útvary Pozemních a Vzdušných sil Armády České republiky, dále Velitelství výcviku – Vojenské akademie a agentury Sekce podpory.

JAS 39 Gripen pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply