Pilotinfo

Naši stíhači opět zamíří na Island

Přidáno: 16. Březen 2016Autor:

Už potřetí budou české gripeny střežit vzdušný prostor Islandu. Dnes o tom na návrh ministra obrany Martina Stropnického rozhodla vláda. Pětice nadzvukových strojů by měla misi nad tímto ostrovním státem zahájit letos v září.

Česká republika vyšle na zajištění ochrany vzdušného prostoru Islandu pět letounů JAS-39 Gripen, z toho jeden jako záložní, a kontingent v počtu do 75 osob. Jednotka bude stejně jako v minulosti působit z letecké základny Keflavík. Nasazení potrvá od 26. září do 10. listopadu, celkové náklady se budou pohybovat kolem 36 milionů korun.

„Tato mise je přínosná pro obě strany. Pomáháme chránit vzdušný prostor našich spojenců a zároveň čeští piloti mohou cvičit v podmínkách, které doma nemají,“ říká ministr obrany Martin Stropnický.

Čeští piloti byli do zahraničí vysláni už čtyřikrát, vždy se jednalo o misi Air Policing. Dvakrát, v roce 2009 a 2012, hlídali vzdušný prostor pobaltských států, vloni a předloni působili na Islandu. Tento ostrovní stát nemá vlastní armádu ani vojenské letectvo. Od roku 2006, kdy byl z Islandu stažen vojenský kontingent USA, docházelo k narušování vzdušného prostoru ruskými vojenskými letouny. Předseda tamní vlády proto na summitu v Rize v listopadu 2006 požádal spojence o pomoc.

Během minulých nasazení na Islandu strávili čeští piloti ve vzduchu vždy kolem 150 hodin, všechny lety byly cvičné. Piloti na této misi oceňují především možnost výcviku nad mořem, a to i v nízkých výškách. V letošním roce se budou vedle českých gripenů na ochraně vzdušného prostoru Islandu podílet také letecké jednotky USA, Norska a Itálie.

jas 39 gripen pojizdi na start na Islandu

Tematicky související články

Leave a Reply