Pilotinfo

Největší letošní cvičení na území ČR Ramstein Rover 2013 pokračuje

Přidáno: 09. Září 2013Autor:

Ve dnech 9. až 15. září 2013 pokračuje v České republice alianční cvičení s názvem Ramstein Rover (RARO13). V letošním roce je to nejvýznamnější cvičení se zahraničními partnery na našem území. Cvičení řídí komponentní Velitelství vzdušných sil NATO (Allied Air Command – AIRCOM) dislokované na letecké základně v německém Ramsteinu ve spolupráci s českými vzdušnými a pozemními silami. Prioritou výcviku je sladění posádek letounů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích (Forward Air Controllers – FAC), a to při přímé letecké podpoře pozemních operací. Řídící cvičení z Velitelství vzdušných sil v Ramsteinu je plukovník Harry H. Schnell.

V minulém týdnu se uskutečnila přípravná fáze cvičení, během níž jednotliví účastníci prošli nezbytnou teoretickou přípravou, a na základnu v Sedlci postupně přilétaly zahraniční letouny. Letovou činnost a výcvik předsunutých leteckých návodčích jsme zahájili v pondělí 9. září a budeme pokračovat do čtvrtku 19. září v časech 9.00 – 23.00 hodin, s minimalizací letů v sobotu a v neděli v okolí letiště. V letošním roce jsme letové úsilí cvičení RARO13 rozložili. Kromě základny v Sedlci, bude část letounů působit z domovské základny v Čáslavi, vrtulníky z předsunuté plochy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a maďarské letouny JAS-39 Gripen ze základny Kecskemét.

Cvičení RARO13 se účastní celkem 1000 vojáků včetně téměř 500 zahraničních příslušníků ozbrojených sil z 20 aliančních států (Řecko, Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Dánsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie, USA, Turecko, Portugalsko, Rumunsko), a to buď zapojením letecké techniky, nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů.

Kvalifikační dovednosti v plném spektru denních i nočních operací si v České republice procvičí 186 předsunutých leteckých návodčích z 19 zemí. Při plánování cvičení vycházelo Velitelství vzdušných sil NATO ze zkušeností a intenzity výcviku v loňském roce. Výsledkem je propracovaný taktický námět cvičení zakomponovaný do komplexního scénáře. Předsunutým leteckým návodčím navozujeme situace blízké reálnému nasazení tak, aby byli připraveni plnit úkoly při vedení soudobých vojenských operací. Variabilita scénáře tak umožňuje rozhodčím prověřit připravenost návodčích v rozličných situacích od napadení jednotky nepřítelem v zastavěném prostoru až po nastřelení kolony vozidel na volném prostranství.

K výcviku jsou vyčleněny Vojenské výcvikové prostory Libavá a Boletice, pozorovací stanoviště letišť v Bechyni, Přerově a v areálu kasáren u obce Vícenice a vzdušný prostor nad Olomouckým, Jihočeským, Moravskoslezským, Středočeským, Jihomoravským krajem a Vysočinou.

logo Ramstein Rover 2013

Tematicky související články

Leave a Reply