Pilotinfo

Ojedinělá šance vstoupit mezi elitní vojáky – JTAC AČR

Přidáno: 07. Březen 2019Autor:

Přestože jsou často ve stínu pilotů, nebo speciálních sil, ve všech armádách světa jsou považováni za naprostou elitu – JTAC. V koaličních armádách NATO mají letečtí návodčí dlouholetou tradici. V Armádě České republiky jsou ale poměrně novou odborností. Jejich vznik se v rámci AČR datuje k roku 2001.

Jednotka předsunutých leteckých návodčích je elitním nástrojem vzdušných sil působící ve prospěch zejména pozemních jednotek. Mezi schopnosti leteckého návodčího patří také koordinace letecké a dělostřelecké palby s manévrem podporující jednotky tak, aby efektivně ničil nepřítele a neohrozil při tom nezúčastněné osoby, spřátelené jednotky, letoun či jeho posádku.

K tomu, aby letecký návodčí mohl efektivně podporovat jakoukoli jednotku AČR, je vycvičen k ovládání všech pěchotních zbraní, včetně lafetovaných těžkých zbraní. Je vycvičen k seskoku padákem i slanění typu „fast rope“. Nedílnou součásti výcviku JTAC je i kurz Combatlifesaver nebo jiné zahraniční kurzy (Ranger, Pathfinder, Airborne apod.) Od roku 2004 jsou letečtí návodčí konstantě nasazováni v zahraničních operacích, kde sdílí své zkušenosti s aliančními partnery. Letecký návodčí musí velmi dobře komunikovat v anglickém jazyce, být skvěle vycvičen, fyzicky připraven, mít dobrou orientaci v terénu a bezchybně pracovat s mapou.

Velitel 22. základny vrtulníkového letectva aktuálně vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pozice předsunutého leteckého návodčího.

Ve dnech 28. a 29. března 2019 se na 22. základně vrtulníkového letectva Biskajská uskuteční další kolo výběrového řízení na pozici předsunutý letecký návodčí u 225. letky bojového zabezpečení.

Váš životopis a motivační dopis zasílejte nejpozději do 15. března 2019 na e-mail: czechfac@army.cz

JTAC Armády České republiky

Tematicky související články

Leave a Reply