Pilotinfo

Po dvou letech se u nás cvičilo v podmínkách elektronického boje

Přidáno: 01. Prosinec 2015Autor:

Po dvou letech se znovu pod názvem programu NEWFIP (NATO Electronic Warfare Force Integration Programme) v České republice procvičovalo vedení vzdušného boje, protivzdušné obrany a velení a řízení v podmínkách elektronického boje.

Cvičení Ramstein Guard se konalo minulý týden a zapojily se do něj útvary Vzdušných sil Armády České republiky. Řídilo ho Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) prostřednictvím Centra společných vzdušných operací CAOC (Combined Air Operations Centre) v německém Uedemu. Samotné cvičení se konalo ve vzdušném prostoru České republiky.

Elektronický boj je zaměřen na všechna zařízení přijímající nebo vysílající signál. Jednou z disciplín elektronického boje je omezení nebo úplné potlačení schopnosti protivníka využívat vlastní technická zařízení. Toho je docíleno sofistikovanými metodami umožňujícími například zabránit protivníkovi přijímat užitečný signál odražený od vzdušných objektů.

Elektromagnetické rušení z více zdrojů

Jeden z rušičů vyčlenil pro potřeby cvičení 53. pluk průzkumu a elektronického boje z Opavy, a to konkrétně modulový UKV rušič označovaný jako MUKVR. Ve vzduchu pak působil letoun Dassault Falcon 20 (DA-20), který disponuje integrovaným systémem pro rušení či klamání radioelektronických prostředků, na závěsníky pod křídly je pak možné umístit různé kontejnery pro elektronický boj. Proti těmto prostředkům používali příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic dva radiolokátory SURN CZ a jeden ReVISOR. Tyto radiolokátory byly propojeny s místem bojového velení RACCOS, kde byla radiolokační informace vyhodnocována operátorem a velitelem.

Jednotlivé směny 261. střediska řízení a uvědomování (dále jen CRC – Control and Reporting Centre) v součinnosti s operátory jednotlivých radiotechnických rot 262. radiotechnického praporu, řídícími bojového navedení a piloty měly možnost vyzkoušet vedení bojové činnosti v prostředí rušení radiolokačních i rádiových prostředků. CRC vždy předává hlášení od podřízených útvarů nadřízenému stupni CAOC. Zálohu aktivním radiolokátorům 26. pluku velení a řízení ve Staré Boleslavi pak poskytoval výnos z Pasivního sledovacího systému Věra S/M z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Dassault Falcon 20

Letoun Dassault Falcon 20, který působil jak proti pozemním radioelektronickým prostředkům, tak proti systémům letounů

Strakoničtí protiletadlovci chránili čáslavskou základnu

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku působili v prostorách 21. základny taktického letectva v Čáslavi, kde pilotům nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a lehkých bitevníků L-159 poskytovali navíc tzv. Base Defence Zone, kdy bránili čáslavské letiště proti útočícím letadlům za současného rušení právě letounem DA-20. „Účast na cvičení byla přínosem zejména pro naše operátory, kteří se zdokonalovali ve vedení bojové činnosti v podmínkách elektronického boje,“ vysvětlil nadporučík Boris Cvetinov, který výcvik dvou desítek příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic řídil.

Schopnosti strakonických důkladně prověřil protivník, jehož snahou bylo, laicky řečeno, přelstít prostředky průzkumu vzdušného prostoru. Namátkou lze jmenovat situaci, kdy nepřítel využívá rušení k tomu, aby zamaskoval skupinu útočících letadel, nebo naopak zahltí systémy množstvím fiktivních cílů. Úkolem vojáků je pak rozpoznat skutečné prostředky vzdušného napadení a zničit je. „Cvičení s podobným zaměřením se účastníme pravidelně. Vojáci během nich zúročí všechny poznatky získané z dřívějšího výcviku,“ doplnil nadporučík Cvetinov.

Použití systémů vlastní ochrany, úhybných manévrů a odpalování klamných cílů si však kromě čáslavských pilotů 211. a 212. taktické letky vyzkoušeli také piloti z 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely, kteří se do cvičení zapojili s transportním letounem C-295M CASA.

lehký bitevní letoun přistává na základně Čáslav

lehký bitevní letoun přistává na základně Čáslav

Úspěšné cvičení se bude příští rok opakovat

„Cvičení je neoddiskutovatelně přínosem pro všechny zúčastněné, protože Armáda ČR je schopná provádět cvičení elektronického boje vlastními silami, ale zdaleka nedisponuje všemi prostředky, jež jsou nám pro výcvikové účely poskytnuty z NATO,“ uvedl na závěr koordinátor cvičení za Vzdušné síly AČR. Z aliančních prostředků byl zapojen takzvaný simulátor stanoviště prostředků protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD – Short Range Air Defence), Mini-Radar Van a MALINA UV.

„Bylo to vynikající cvičení. Podpora všech zúčastněných předčila naše očekávání. Ramstein Guard staví na vztazích, vzdělávání a bezpečnosti Severoatlantické aliance,“ zaznělo v pátek po skončení cvičení z úst řídícího cvičení Centra společných vzdušných operací majora Briana Trainora.

Sekce GCI 261

Sekce GCI 261. Střediska řízení a uvědomování – navedení stíhačů

Tematicky související články

Leave a Reply