Pilotinfo

Premiér měl premiéru v letounu CASA C 295

Přidáno: 27. Duben 2014Autor:

Na společné zasedání vlád ČR a Slovenska ve městě Skalica dopravil českou delegaci armádní letoun CASA C-295. Vůbec poprvé tímto dvoumotorovým turbovrtulovým transportním strojem letěl také předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Podle velitele 24. základny dopravního letectva plukovníka Davida Klementa se jednalo o běžný let Kbely – Malacky – Kbely. „Pro nás to byl standardní přepravní let až na fakt, že s námi takto prvně letěl premiér. Z toho máme jako provozovatel tohoto stroje samozřejmě radost,“ potvrdil.

Premiér Bohuslav Sobotka prozradil, že byl na let armádní casou zvědavý. Ačkoliv prý klimatické podmínky nebyly ideální, s letem byl spokojený: „Zážitek to byl příjemný, let dopadl dobře,“ zhodnotil ho Sobotka.

Ministr obrany využil letoun až při cestě zpět do Prahy. Kvůli povinnostem v Brně se do slovensko-českého pohraničí vypravil automobilem, což prý zavdalo příčinu k různým žertíkům. „(Zaznělo) jak to, že ten hladký let casou osobně negarantuji,“ řekl Martin Stropnický s úsměvem a doplnil, že zpáteční let už si ujít nenechal.

Letoun CASA není určen pouze k přepravě osob, ale také materiálu – proto přepravní prostor nenabízí takový komfort, jako například další armádní stroj z kbelské základny Airbus A-319 CJ. Přesto si prý cestující nestěžovali. „Je tam samozřejmě hlučněji, protože letadlo není tak odizolováno, ale jinak (nebyly) žádné poznámky,“ uvedl ministr obrany, podle kterého CASA nabízí například víc místa než mají turisté v běžných dopravních letounech. „V jednu chvíli nás zasáhly turbulence, takže se letadlo chvilku „natřásalo“. Říkal jsem panu premiérovi, že alespoň opravdu cítí, že je ve vzduchu a letí,“ dodal na závěr s úsměvem Martin Stropnický.

CASA na základně Kbely

Tematicky související články

Leave a Reply