Pilotinfo

První dvoumístnou alku po návratu ze Španělska čeká zálet

Přidáno: 01. Březen 2013Autor:

Na základně taktického letectva v Čáslavi se spouští testovací program dvoumístného letounu L-159 T1, který se na konci července minulého roku vrátil do České republiky jako kompenzace za nesplnění závazků plynoucích ze smlouvy na nákup transportních letounů C-295M CASA pro vzdušné síly Armády ČR. Testovací lety zajistí zkušební piloti výrobce, tedy Aera Vodochody.

„Stopadesátdevítka“ byla ze Španělska do ČR přepravena v rozloženém stavu, v němž byla připravena k případnému prodeji. Po návratu do tuzemska ho armádní specialisté společně s odborníky z Aera Vodochody během několika měsíců zkompletovali a uvedli do letuschopného stavu.

Zálet letounu, který se v pátek 22. února nakonec neuskutečnil kvůli nevyhovujícím meteorologickým podmínkám, v praxi znamená ověření kompletní škály jeho schopností. „V prvním letu se zkouší letové vlastnosti stroje, včetně takzvaných pádovek, během druhého letu se prověřuje funkčnost systémů na palubě letounu,“ vysvětlil jeden z vodochodských pilotů Miroslav Schützner a dodal, že během záletu se testuje také výkon motoru do výšky dvanácti kilometrů.

Podle obou zkušebních pilotů je letoun ve stavu, jako kdyby právě sjel z továrního pásu. „Cesta ze Španělska je zanedbatelná záležitost. I přesto, že už má tato alka nalétané nějaké hodiny, může se s ní počítat jako s novou, respektive po generální opravě,“ dodává Schützner.

Jeho slova potvrzuje i brigádní generál Pavel Bulant, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Ministerstva obrany. O kvalitách letounu L-159 T1 svědčí například i to, že se ho podařilo zprovoznit za tak krátkou dobu i přesto, že byl ve Španělsku uložen v podmínkách, které měly podle něj „daleko k ideálu“.

Armáda, konkrétně 212. taktická letka v Čáslavi, nyní bude dvojmístnou L-159 používat k výcviku svých pilotů. „Letoun výrazným způsobem posílí schopnosti výcviku v Armádě České republiky, protože je jen otázkou času – v řádech několika let – kdy bude závislá na platformě L-159,“ uvedl generál Bulant.

Aero L 159B pilotinfo

Tematicky související články

Leave a Reply