Pilotinfo

První ostrý vzlet českých pilotů v Litvě

Přidáno: 06. Září 2012Autor:

Již pátý den po převzetí operačního úkolu od polského letectva, kterým je zajištění ochrany vzdušného prostoru pobaltských států, byla na litevské letecké základně v Šiauliai prověřena připravenost příslušníků úkolového uskupení Baltic Air Policing. V odpoledních hodinách 5. září 2012 přešla hotovostní směna nejprve do vyššího stupně připravenosti. Zanedlouho již následoval rozkaz k ostrému vzletu, tzv. Alpha Scrabmle.

Signál Alpha Scramble je dvojici letounů JAS-39 Gripen vyhlašován velitelstvím vzdušných operací CAOC v německém Uedemu. Poté jsou již hotovostní letouny řízeny Střediskem řízení a uvědomování CRC, které je dislokováno v blízkosti druhého největšího města Litvy, Karmelavy.

Důvodem startu gripenů byl vzdušný cíl, letící ve vzdušném prostoru Estonska, který nedodržel pravidla pro lety po civilních letových tratích. Velitel hotovosti major Jaroslav Tomaňa popsal úkol takto: „Dle předpokládaného tracku cíle a jeho rychlosti rozhodlo velitelství CAOC o provedení ostrého vzletu. Během příletu do prostoru jsme přijali základní informace o cíli a tyto informace jsme následně potvrdili.“ Po dostižení cíle, jeho identifikaci a krátkém doprovodu se oba hotovostní gripeny vrátily zpět na letiště Šiauliai.

podplukovník David Schreier, zástupce velitele Úkolového uskupení, Litva

 

 

Tematicky související články

Leave a Reply