Pilotinfo

Strakoničtí prošli cvičením Iron Sword 2014 na výtečnou

Přidáno: 18. Listopad 2014Autor:

Přesně sedmadvacet minut po půlnoci hlásí velitel čtvrtého protiletadlového družstva na místo bojového velení RACCOS: „Azimut 354, dálka 4200, počet cílů jeden, spotřeba raket jedna.“ Strakoničtí vojáci právě zničili neviditelný bezpilotní prostředek německé armády s označením KZO. Připsali si tak další velké plus, neboť zjistili, že jejich nový radar RVR je schopný zachytit i vzdušný cíl s technologií stealth. Pro nezasvěcené, účelem jeho konstrukce a použitých materiálů je minimalizovat odraznou plochu letounu, díky které může být zachycen radiolokačním prostředkem. Jednalo se o první incident, na který příslušníci družstva RBS-70 reagovali krátce poté, co vybudovali palebná postavení a začali plnit svůj hlavní úkol. Tím bylo zabezpečení protivzdušné obrany hlavního místa velení východní brigády během operace Fury Fall, kterou v Litvě vyvrcholilo mezinárodní cvičení Iron Sword 2014.

německý stealth dron KZO

„Nepřátelské jednotky operují na severovýchodě vojenského výcvikového prostoru Pabrade. Osmý prapor východní brigády zaujal spěšnou obranu, aby zastavil jejich postup. Úkolem praporu Sword je přesunout se do prostoru operace, vystřídat osmý prapor, zaujmout obranné pozice a v následném protiútoku zničit nepřítele,“ popsal taktický námět velitel české jednotky protivzdušné obrany kapitán Peter Rabiňák. Operace začala v neděli v šest hodin ráno taktickým přesunem praporu Sword z Rukly do Pabrade. Kolona vozidel, dlouhá několik kilometrů, dorazila do cíle po pěti hodinách. Strakoničtí vojáci ihned provedli rekognoskaci terénu a začali s výstavbou česko-litevského místa velení protiletadlové baterie. Příslušníci družstev RBS-70 vyrazili na určené pozice a vybudovali zde palebná postavení, aby mohli před napadením ze vzduchu bránit hlavní místo velení brigády. Vše vyvrcholilo ve středu dopoledne, kdy prapor Sword zahájil protiútok. Pro jeho podporu byla k praporu přidělena česká protiletadlová jednotka. „V noci naši vojáci vystřídali litevskou četu protivzdušné obrany, aby mohli pozemní jednotky během útoku bránit před prostředky vzdušného napadení nepřítele,“ doplnil kapitán Rabiňák s tím, že litevská jednotka se stáhla k hlavnímu místu velení východní brigády, které bránila až do konce cvičení.

Schopnosti všech koaličních vojáků během nasazení prověřilo množství incidentů. Vojáci museli prokázat, že jsou schopni ničit nepřátelské vzdušné cíle, reagovat v přímém kontaktu s nepřítelem, ošetřit zraněnou osobu či poradit si s demonstranty, kteří zablokovali důležitou komunikaci. „To vše přispělo k prohloubení důvěry a spolupráce mezi aliančními partnery a zároveň před nás postavilo řadu výzev, kterým se v budoucnosti budeme muset společně postavit čelem,“ řekl velitel české jednotky kapitán Peter Rabiňák a dodal: „Potvrzením dobře odváděné práce byla pro nás návštěva pozorovatelů Velitelství společných sil NATO z nizozemského Brunssumu. Plukovník Hans Houf, který skupinu vedl, nešetřil slovy chvály a obdivu na funkčnost místa velení a komplexnost celého systému velení a řízení naší jednotky.“ Cvičení Iron Sword 2014, do kterého se zapojilo dva a půl tisíce vojáků z devíti členských států NATO, bylo zakončeno prezentačním dnem, v jehož rámci proběhla demonstrace schopností vojenských jednotek Severoatlantické aliance během společné operace v rámci mnohonárodního úkolového uskupení. Během závěrečného ceremoniálu byli oceněni nejlepší vojáci cvičení. Mezi nimi byl i rotný Zdeněk Petr, který obdržel věcný dar od velitele litevských pozemních sil generálmajora Almantase Leiky.

protiletadlový komplet RBS 70

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply