Pilotinfo

V Čáslavi se letos představí Švýcarští Patrouille Suisse

Přidáno: 25. Duben 2017Autor:

Návštěvníci, kteří v sobotu 20. května zavítají na 21. základnu taktického letectva Čáslav na její den otevřených dveří, se mohou těšit na exkluzivní českou premiéru světově proslulé akrobatické skupiny Patrouille Suisse na stíhačkách F-5E Tiger II. Ta bude ozdobou této akce, která připomíná 60. výročí vzniku leteckého pluku v Čáslavi.

Představení švýcarských akrobatů bude rozhodně třešničkou v programu letošního Dne otevřených dveří letiště Čáslav. Jsme velice rádi, že se návštěvníkům exkluzivně předvede tato světová špička v akrobatickém létání a to dokonce vůbec poprvé v České republice,“ pronesl plukovník Petr Tománek, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav.

Patrouille Suisse

V loňském roce se skupina měla představit na zářijových Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR, které také pořádáme. Tam však bohužel byla na poslední chvíli zrušena. Jsme tedy potěšeni, že se nám společně s 21. základnou taktického letectva Čáslav podařilo její ukázku znovu dojednat, jako jistou formu kompenzace loňského zrušení. Zároveň s tím velmi děkujeme společnosti ČEPRO, a.s., která pro ukázku švýcarských akrobatů poskytne palivo a umožní tak její konání,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které je spoluorganizátorem květnového dne otevřených dveří.

Účast švýcarské skupiny je velmi raritní, neboť švýcarské letectvo velmi pečlivě zvažuje svou zahraniční aktivitu a Patrouille Suisse ročně létají za hranice země helvétského kříže pouze v jednotkách případů. I když tato akrobatická skupina vznikla již v roce 1964, tak se doposud v České republice nepředstavila. Všechny stroje Patrouille Suisse jsou navíc opatřeny atraktivním nátěrem v červenobílých švýcarských národních barvách. Zajímavostí je, že právě díky tomuto výraznému nátěru jsou letouny skupiny využívány při výcviku pilotů pro tahání cvičných cílů.

Kromě Patrouille Suisse se na Dni otevřených dveří letiště Čáslav mohou návštěvníci těšit na další zajímavý program. O něm budeme již brzy blíže informovat, bude se jednat o nabitý den plný ukázek atraktivní techniky na zemi i ve vzduchu,“ dodal plukovník Tománek.

Patrouille Suisse Northtrop F 5 Patrouille Suisse Northrop Freedom Fighter F5

Tematicky související články

Leave a Reply