Pilotinfo

V Pardubicích dnes slavnostně zakončili svůj výcvik noví iráčtí piloti

Přidáno: 25. Červenec 2016Autor:

Irácké armádní letectvo dnešním dnem získalo jednatřicet nových pilotů vrtulníků. To co je dobrá zpráva pro posílení schopností iráckých armádních sil je i dobrou zprávou pro českou republiku, jejich kompletní výcvik totiž proběhl v rámci kontraktu mezi Iráckým armádním letectvem a státním podnikem LOM Praha. Právě CLV v Pardubicích (Centrum leteckého výcviku) které spadá pod LOM Praha, zajišťuje zejména výcvik nových pilotů Vzdušných sil Armády České republiky, ale v posledních letech také na komerčním základě výcvik příslušníků jiných ozbrojených sil. Iráčané sice nebyli první, ale jsou výjimeční jak počtem vycvičených pilotů, tak i rychlostí celého výcviku. „Studenti sem přišli úplně lidově řečeno nepolíbení a prošli si celou cestu od kompletní teorie přes výcvik na lehkém vrtulníku Schweizer, dále na vrtulníku Mi 2 a skončili na typovém výcviku na vrtulník Mi 17,” uvedl Roman Planička, ředitel státního podniku LOM Praha, pod který centrum spadá. Jejich kompletní výcvik, vlastně „od nuly“ po kvalifikaci pro lety s vrtulníkem Mi 17 jim trval jen jeden rok.

Velký význam, který je tomuto projektu přikládán podtrhla i účast ministra obrany Martina Stropnického, který novým pilotům osobně předal jejich nové pilotní diplomy, velitele Iráckého armádního letectva, generála Hamida Atiaha Kween Al-Malky, náměstka ministra obrany Pavla Berana nebo náměstka primátora Pardubic Jana Řehounka.

Irák, který je ve válce s teroristy z islámského státu, buduje své nové ozbrojené síly tzv. „za pochodu“. Velká část velitelského sboru má kvalitní vzdělání ještě z doby kdy zemi vládl Saddám Husajn a oni studovalo zejména v zemích východního bloku, v Sovětském svazu, Československu, ale i ve Francii. Tito lidé jsou však dnes ve věku, kdy již mohou bojové úkoly plnit jen v omezené míře. Právě výcvik nových vojenských specialistů, například pilotů je prioritou současného iráckého minstra obrany. Po tomto výcvikovém kurzu je velká šance, že česká republika se bude moci ucházet o další zakázky na výcvik nové irácké armády, s tím je pak spojený i možný budoucí nákup zbraňových systémů od výrobců z řad českého obranného průmyslu.

Foto Michal Voska, Ministerstvo obrany ČR

vrtulník Mi 17 CLV generál Hamid Atiah Kween Al-Malky velitel Armádního letectva Irácké republiky ministr obrany Martin Stropnický předává pilotní diplom generál Hamid Atiah Kween Al-Malky předává pilotní křidélka

Tematicky související články

Leave a Reply