Pilotinfo

Velitelé vzdušných sil zemí Visegrádské čtyřky jednali v Maďarsku

Přidáno: 06. Srpen 2013Autor:

Každoroční setkání velitelů vzdušných sil Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se tentokrát konalo v Budapešti. Hosty jednání byli současně hlavní představitelé letectev Rakouska a Švédska. Šéfové letectev se vzájemně informovali o uskutečněných či připravovaných reorganizacích svých armád, výcviku leteckého i pozemního personálu, provedených a plánovaných společných cvičeních, ale také o studijních programech klíčového personálu.

„V rámci jednání se nám podařila prohloubit spolupráce mezi státy Visegrádské čtyřky. Nejenom, že jsme podepsali smlouvu o stálých operačních postupech pro spolupráci vzdušných sil Ozbrojených sil Slovenské republiky a vzdušných sil Armády České republiky v oblasti zabezpečení vojenského letového provozu, ale také se výrazně posunulo jednání ohledně společného výcvikového prostoru s polskou stranou, které zjednoduší naši spolupráci,“ přiblížil výsledky jednání velitel českého letectva plukovník Libor Štefánik a dodal: „Dále jsme hovořili o možnosti tankování za letu, kdy předpokládáme, že by tanker létal nad slovenským vzdušným prostorem, což povede ke zkvalitnění výcviku příslušníků GCI (Ground-Controlled Interception – naváděcí střediska). Snahou je i snížení finančních nákladů, neboť při jedné letové misi využijí tanker letouny armád České republiky, Polské republiky a do budoucna i Maďarské republiky.

Další součástí jednání bylo podepsání memoranda o sdílení zkušeností z rozvoje a výcvikového systému personálu vzdušných sil zemí Visegrádské čtyřky.

Své opodstatnění mělo také pozvání velitele rakouského letectva, se kterým byla zahájena jednání o smlouvě „Cross Border“ – překračování vzdušných hranic vojenským letectvem a dále i o účasti na společných cvičeních. Švédská strana hovořila o plánech modernizace letounu JAS 39 Gripen a rovněž přednesla výhled participace svého letectva na mezinárodních cvičeních.

V poslední den setkání byli velitelé letectev pozváni na leteckou základnu do Kesckemétu, kde se u příležitosti 75. výročí vzniku maďarského letectva uskutečnila dvoudenní letecká show za účasti reprezentace z více jak dvacetí zemí světa. Tu v každý den svého konání navštívilo okolo 100 000 diváků. Vzdušné síly AČR zde reprezentovali piloti a technický personál s letouny JAS 39 Gripen, L-159 ALCA, Mi-24 HIND a CASA C-295M.

spolecna-fotografie-velitelu-vzdusnych-sil-na-konferenci-v4

Tematicky související články

Leave a Reply