Pilotinfo

Vláda schválila vyslání letounu CASA do mise na Sinajský poloostrov

Přidáno: 02. Říjen 2013Autor:

Vláda České republiky dne 2. října 2013 schválila vyslání transportního letounu CASA do mise Multinational Force and Observers (MFO) na Sinajském poloostrově. Pokud návrh schválí i Senát, bude armádní letoun v oblasti působit společně s obslužným personálem v celkovém počtu do 13 osob, a to v období od 1. listopadu 2013 do 31. prosince 2014.

„Platný mandát pro zahraniční nasazení českých vojáků, který je schválen do konce roku 2014, podobnou misi neobsahuje. Původně mělo být případné vyslání letounu do oblasti záležitostí nové vlády a Sněmovny. Minulý týden při pracovní cestě do USA jsme ale obdrželi urgentní žádost ze strany vedení mise. Proto i s ohledem na zahraničně-bezpečnostní priority ČR jsme tento bod zařadili na dnešní jednání vlády a návrhem by se měl na nejbližší schůzi zabývat Senát,“ vysvětluje ministr obrany Vlastimil Picek.

MFO je mezinárodní organizace odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem. Zároveň je jedním z klíčových komunikačních kanálů mezi oběma zeměmi.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise vysílá štábní důstojníky.

„Jsem velmi rád, že se v přímém operačním nasazení zúročí dlouhodobá příprava posádek a zabezpečujícího personálu letounů CASA, a zároveň přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací. Praktické zkušenosti z reálného nasazení letounů v regionu se ztíženými klimatickými podmínkami navíc přispěje ke zvýšení celkové připravenosti pilotů AČR v zabezpečení letecké přepravy, která je navíc pro fungování této mise velmi důležitá,“ říká náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel.

Náklady související s vysláním letounu CASA a personálu do mise MFO činí necelých 80 milionů korun. Zčásti bude financování zabezpečeno z  rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany, z 50 procent bude hrazeno přímo z rozpočtu MFO.

dopravní letadlo CASA

Tematicky související články

Leave a Reply