Pilotinfo

Vlastimil Picek se přiklání k dalšímu pronájmu Gripenů

Přidáno: 27. Srpen 2013Autor:

Při své včerejší návštěvě 21. základny taktického letectva ministr obrany Vlastimil Picek konstatoval, že téma pronájmu gripenů rezonuje v České republice již poměrně dlouhou dobu a dodal, že se domnívá, že samotná jednání o prodloužení kontraktu se chýlí ke konci. „I když pravděpodobně vlastní rozhodnutí provede až příští vláda, tato vláda vytvoří maximální podmínky k tomu, aby rozhodování následující vlády bylo opravdu jednoduché,“ zdůraznil ministr obrany.

„Z našeho pohledu jsme udělali maximum, abychom se vyhnuli emotivním debatám, abychom se bavili o naprosto racionálních argumentech, a já věřím tomu, že vláda tato i ta příští už jinou variantu, než prodloužení kontraktu na gripeny nebude projednávat,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel.

Některé z argumentů Ministerstva obrany pro pokračování pronájmu stíhacích letounů JAS 39 Gripen:

  • Poslední švédská nabídka pro 12 jednosedadlových a dvě dvousedadlová letadla je založena na třech základních parametrech: fixní cena pronájmu a komplexní logistické podpory, kdy součet ceny za pronájem a logistickou podporu je výrazně nižší než u dnes platného kontraktu; délka pronájmu letounů, která je vyšší než současných deset let; modernizace letounů v období prodlouženého pronájmu, která zajistí plnou interoperabilitu letounů v rámci NATO pro všechny typy operací, a to vše za dohodnutou fixní cenu komplexní logistické podpory.
  • Postupným zdokonalováním by mělo procházet vše, kromě draku letounu. Bude vylepšen software používaný v letounu a nebude chybět nic, co by bránilo provádět plné spektrum operací.
  • Pokud jde o výzbroj, v dohledné budoucnosti by se mělo přistoupit k procesu pořízení munice pro úkoly v rámci podpory pozemních jednotek.
  • Gripeny se už osm let provozu v české armádě osvědčily na výbornou.
  • Český výcvikový modul postavený na podzvukových letounech L-159 a trenažérech z dílny českých rukou přinesl nejedno obohacení i pro švédskou stranu.
  • Osvědčil se i typ kontraktu – dlouhodobý pronájem. Švédská strana plní kontrakt bez problémů, například požadované dodávky výstroje pro piloty jsou realizovány rychle a v požadované kvalitě.

stíhací Saab Gripen

Tematicky související články

Leave a Reply