Pilotinfo

Vrtulníkové cvičení na Vysočině s belgickou účastí

Přidáno: 18. Březen 2016Autor:

Právě v těchto dnech probíhá na území České republiky čtrnáctidenní cvičení pilotů z 221. vrtulníkové letky dislokované na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a téměř čtyřicetičlenného týmu z belgické letecké základny v Beauvechain, který vrtulníkáři z Náměště po celou dobu cvičení hostí.

belgický vrtulník Agusta A 109

Do letového výcviku osádek pod názvem Avenger-Moravian Griffon se letos zapojily s domácími bitevními vrtulníky Mi-24 tři belgické vrtulníky Agusta A-109 a čáslavské letouny Aero L 159 Alca a JAS 39 Gripen. Osmidenní letecký výcvik je zaměřen na létání v noci s brýlemi nočního vidění, provádění letů v malých výškách, přímou leteckou podporu (CAS – Close Air Support) a přípravy, plánování a provedení společných misí tzv. COMAO (Composite Air Operation).

„Novinkami pro letošní rok bude společná mise COMAO v horském prostředí Jeseníků a výcvik posádek vrtulníků v provádění taktických manévrů proti stíhacím letounům L-159 ALCA a JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, “ dodává kapitán Ondřej Truxa, pilot vrtulníku a koordinátor průběhu cvičení Avenger-Moravian Griffon. V prvních dnech cvičení probíhala školení, seznamovací lety, sjednocení způsobu plánování a letového výcviku osádek vrtulníků při provádění společných misí. „Vyvrcholením cvičení budou letecké střelby belgických A-109 ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice,“ upřesňuje velitel 221. vrtulníkové letky a současně řídící cvičení podplukovník Martin Janďourek.

Agusta A 109 a Mi 24

Spolupráce českých a belgických vrtulníkářů probíhala již za působení vrtulníkové základny v Přerově,“ upřesňuje podplukovník Martin Janďourek. Po několikaleté odmlce, která byla obnovena v roce 2014, se letos jedná již o třetí výměnu v rámci aliančního programu výměny letek (NATO Squadron Exchange). V loňském roce byli příslušníci 221. vrtulníkové letky, v rámci týdenního taktického cvičení THPU (Tactical Helicopter Procedures Update), hosty 17. letky Belgického královského letectva v Beauvechain.

vrtulník Agusta A 109 na sněhu

vrtulník Agusta A 109 v českých horách

Tematicky související články

Leave a Reply