Pilotinfo

Zítra začíná letecké cvičení Lion Effort 2015

Přidáno: 11. Květen 2015Autor:

Od zítřka, tedy od úterý 11. do neděle 24. května 2015 proběhne zejména z 21. základny taktického letectva Čáslav významné mezinárodní letecké cvičení Lion Effort 2015 pro státy provozující letouny JAS-39 Gripen. Nejen České Vzdušné síly, ale i partnerské země NATO, zapojí do cvičení kromě letounů Gripen i další leteckou techniku.

Lion Effort je v pořadí třetí cvičení států užívající letoun JAS-39 Gripen, známé také pod zkratkou GUG (Gripen Users Group). V roce 2009 byla hostitelem Maďarská republika, druhé cvičení tohoto druhu se konalo v roce 2012 ve Švédském království, po třech letech je organizátorem Česká republika.

Lion Effort 2015 logo

Do cvičení Lion Effort 2015 se tedy zapojí letouny Gripen Vzdušných sil AČR, Maďarské republiky a Švédského království, Thajské království se cvičení zúčastní bez své letecké techniky. Z českých Vzdušných sil se do cvičení zapojí také lehké bitevníky L-159, útočné vrtulníky Mi-24, víceúčelové Mi-171 a transportní letoun C-295 CASA, z domovské základny budou působit německé Eurofighter Typhoon a polské F-16.

Gripeny za letu

Program cvičení je rozdělen do dvou hlavních bloků. Dopoledne se budou létat mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (tzv. Composite Air Operations – COMAO), v odpoledních hodinách budou následovat mise (tzv. Shadow wave), které budou zaměřeny na manévrový vzdušný boj a na úkoly přímé letecké podpory. Skoro tři desítky letounů tak budou mít možnost spolu cvičit taktiku vzdušného boje, dále procvičovat techniky a procedury při kooperaci. 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic bude na čáslavské základně simulovat tzv. „Base Defence Zone“, tedy obranu letiště před nepřátelskými letouny.

Pro příznivce letectví jsou významné především dva termíny. Ve čtvrtek 14. května to bude Spotters Day a v sobotu 23. května letecký den pod názvem Den otevřených dveří letiště Čáslav. Pro piloty general aviation (hezky česky všeobecného letectví) však cvičení přináší řadu dočasných omezení ve vymezených prostorech.

Military Air Exercise LION EFFORT 2015

Tematicky související články

Leave a Reply