Pilotinfo

Civilně – vojenská integrace letových provozních služeb zatím bez problémů

Přidáno: 26. Květen 2014Autor:

Úspěšným završením stabilizační fáze byl ukončen významný projekt civilně – vojenské integrace oblastních letových provozních služeb v českém vzdušném prostoru. V souladu s požadavky Evropské unie v rámci realizace projektu „Jednotného evropského nebe“ a principy flexibilního využívání vzdušného prostoru tak došlo k dalšímu zvýšení bezpečnosti civilního i vojenského letového provozu a jeho efektivnosti. Česká republika v současnosti patří mezi členské státy Evropské unie s nejpokročilejší úrovní spolupráce mezi civilními a vojenskými partnery v oblasti poskytování služeb řízení letového provozu.

Základním principem integrace je stav, kdy je za civilní i vojenský letový provoz v příslušné části českého vzdušného prostoru odpovědný jeden řídící letového provozu. Ve vzdušném prostoru České republiky jsou tak poskytovány letové provozní služby všem civilním a vojenským letům (s výjimkou  operačních vojenských letů) a to jedním provozním stanovištěm státního podniku Řízení letového provozu České republiky.

Ve vymezeném vzdušném prostoru České republiky má tak od 1. května 2014 výsledně odpovědnost za provedení civilních i vojenských jeden civilní řídící letového provozu z oblastního střediska řízení Praha, který ke své činnosti používá civilní řídící systém. Flexibilní využívání vzdušného prostoru pro potřeby vzdušných sil Armády ČR tak současně zajistí optimalizaci využívání letových tratí pro civilní provoz. Ve vzdušném prostoru České republiky byl rovněž vytvořen tzv. super nízký sektor, pro poskytování letových provozních služeb vojenských letů z a do vojenských prostorů. Pro úspěšné zajištění cílového stavu civilně – vojenské integrace prošlo příslušným výcvikem cca 350 řídících letového provozu ŘLP ČR, s.p. a provozního personálu Armády ČR. Na vojenské straně došlo také k příslušné úpravě technických systémů na základnách Čáslav, Náměšť, Pardubice a Kbely za účelem výměny dat a komunikace s hlavním civilním systémem řízení letové provozu.

náhled letové mapy ŘLP

Tematicky související články

Leave a Reply

Letadla na prodej
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.