Pilotinfo

Airbus v Číně představí Airbus ACJ319

Přidáno: 11. Duben 2016Autor:

V úterý začíná v čínské Šanghaji Asian Business Aviation Conference and Exhibition (ABACE). Kromě řady jiných vystavovatelů zde nebude chybět jeden ze dvou největších hráčů na světovém trhu dopravních letadel, společnost Airbus. Kromě jiného zde představí nejnovější verzi toho nejlepšího ze své produkce pro obchodní klientelu Airbus Corporate Jets ACJ 319. Tato varianta z rozvětvené rodiny Airbusů A 320 ostatně není v Čechách neznámá, dva kusy provozuje pro přepravu vojáků a politiků Armáda České republiky.

Airbus ACJ319, vystavovaný na show ABACE, názorně ilustruje trend větších firemních letadel, preferovaných čínskými zákazníky. Na palubě ACJ319 je k dispozici konferenční, jídelní a obývací prostor v přední části trupu plus dvě samostatné místnosti vzadu. Letoun může přepravovat až 19 cestujících, což je více než kapacita obvyklých business jetů. Navíc vzhledem ke své velikosti jim nabízí významně víc prostoru. Pro své VVIP charterové lety jej nabízí společnost Comlux The Aviation Group, která díky němu může nabízet širší spektrum služeb svým zákazníkům.

Podle údajů výrobce začal Airbus dodávat své přerostlé „business jety“ na čínský trh v roce 2005 a dnes jich zde létá kolem dvacítky. Což z něj zde činí nejvíce zastoupený typ ve vrcholném segmentu obchodních letounů. Velkou výhodou je (tak jako u jeho konkurenta Boeingu) je shoda naprosté většiny dílů se sériovou produkcí dopravních letounů, to také řeší velkou bolest biz jetů, dostupnost náhradních dílů. Celosvětová servisní síť, sklady náhradních dílů ale i školících středisek, kterou Airbus zajišťuje pro svých více než pět set zákazníků je dostupná i provozovatele letounů ACJ. Mimochodem Airbusů ve verzi ACJ dnes po celém světě využívá více než 180 zákazníků.

Comlux Airbus ACJ319 interier

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply