Pilotinfo

Airbusy A320neo budou létat od roku 2021 u ČSA

Přidáno: 31. Březen 2016Autor:

V úterý 29.3.2016 došlo k podpisu nové smlouvy mezi výrobcem letadel z Toulouse Airbus S.A.S. a zástupci Českých Aerolinií a.s. O tomto kontraktu se hovořilo už dříve, když se k údivu všech leteckých odborníků i zaměstnanců ČSA rozhodl bývalý prezident tohoto dopravce Radomír Lašák v roce 2007 uplatnit tzv. opci na dodání dalších letounů z původního kontraktu sjednaného dalším „odborným“ prezidentem stejné společnosti Jaroslavem Tvrdíkem. Dopravce tak postupně získá sedm zcela nových letounů A320neo, ty nahradí stávající sedmičku Airbusů A319. Kde jsou ty časy, kdy se letadlový park ČSA počítal na mnoho desítek letounů …

Cena letounů samozřejmě potvrzena nebyla, ale jak známo, je to jen otázka času, kdy i tato informace vyplave na povrch. Zavolal jsem několika svým bývalým kolegům pilotům létajícím ve zkušební divizi Airbusu a jejich reakce byla stejná : „Hrome, to už u Vás budou zase další volby?“. Jak příznačné a to nejde o krajany ! Je téměř veřejným tajemstvím, že se v rámci podobně nákladných kontraktů vesele spláchne nějaký ten příspěvek pro partaj u kormidla… Ostatně jistá strana se díky podobným vazbám postarala o pana Tvrdíka a mohu Vás ujistit, na úřad práce opravdu nešel! Ale dost politiky, zpátky k letadlům. Nové letouny budou mít vyšší kapacitu a to hned o solidních 35 sedaček při konfiguraci kabiny obchodní/ekonomická třída. Společnost uvažuje stále o nových linkách a tak navýšení kapacity nebude rozhodně na škodu.

Airbus A320neo detail Airbus A321neo

Pro ČSA je novou smlouvou závazek vůči Airbusu jako výrobci beze zbytku naplněn, ještě se jedná o optimalizaci zajišťování náhradních dílů pro nezbytnou údržbu prováděnou dceřinou společností Czech Airlines Technics a.s. Přesněji řečeno, z původní opce ČSA odebraly jediný Airbus A319 a výrobce souhlasil s odkladem dodání právě zbývajících sedmi letounů, nyní byl typ změněn již na nové A320neo. Ostatně Airbusu několik zákazníků zrušilo na uvedený typ předběžné objednávky a tak každý další prodaný letoun je jen k dobru. Součástí kontraktu je i financování: jeden letoun bude ČSA zakoupen a další šestice pořízena formou operativního leasingu, o jeho zajištění se vedou ještě jednání a jasno by mělo být nejpozději ve druhé polovině tohoto roku. Jednání s Airbusem trvala více jak 11 měsíců a výsledný kompromis je doslova „vydřený“ mezi výrobcem a zástupci ČSA i Travel Service. Již dříve náš vlajkový dopravce pro tisk uvedl, že hlavním důvodem prodeje Airbusů A320 byla jejich větší kapacita, která v rámci střednětraťové flotily společnosti byla neekonomická. Dopravce tak byl nucen letouny nasazovat i na linky s nižší obsazeností. Popřejme tedy ČSA, aby jejich tolikrát opakovaná „restrukturalizace“ neznamenala jen další výpovědi pro zaměstnance, ale skutečný ekonomický růst nezbytný k přežití jednoho z nejstarších leteckých dopravců světa.

Airbus 321neo Airbus 320neo v letu

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply