Pilotinfo

Bombardier CS-100 poprvé přistál v Praze

Přidáno: 05. Duben 2016Autor:

Ve čtvrtek 24.3.2016 přistál na pražském ruzyňském letišti premiérově nový typ letounu Bombardier CS-100, o jehož prvním letu jsme naše čtenáře před časem informovali. Přiletěl ze švýcarského Curychu, jelikož právě tamní dopravce SWISS je prvním zákazníkem uvedeného typu a jeho posádky již zahájily výcvik. V rámci něj se letoun ukázal i v Praze a postupně bude i na dalších evropských letištích, kam se může v brzké budoucnosti objevit na pravidelných linkách či speciálech. SWISS plánuje jeho uvedení na pravidelné linky v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku a je velmi pravděpodobné, že se letoun v plných barvách společnosti bude objevovat i na Ruzyni.

Bombardier CS 100 Prague Airport

Ostatně jeho výrobce kanadská společnost Bombardier nedávno v tiskové zprávě potvrdila: jejich letoun dokončil všechny nezbytné provozní zkoušky v USA i Kanadě a bude v nich pokračovat právě na evropských letištích. Do Prahy přilétl letoun s registrací C-FFCO s již plně vybavenou kabinou se sedačkami pro cestující, předtím byly u výrobce demontovány všechny přístroje pro záznam práce jednotlivých systémů letounu, se kterými předtím v rámci zkoušek létal.

Ke dni 23.3. tohoto roku již letoun CS-100 zatím ještě v „továrním kabátě“ přistál na 30 evropských letištích během tří týdnů. Zatím je dodání prvního letounu plánováno v první polovině června, ale SWISS raději opatrně uvádí druhé čtvrtletí tohoto roku, pokud nenastanou nějaké problémy. Bombardier míří svými letouny série C na segment trhu s letouny pro 100-150 cestujících a k jejich nesporným výhodám patří motory Pratt & Whitney PurePower® PW1500G. Díky nim letouny nabídnou o více jak 10% nižší spotřebu paliva oproti nejbližší konkurenci. Nové typy sedaček spolu s uspořádáním kabiny cestujícím nabídnou vyšší pohodlí a také větší prostor pro ukládání kabinových zavazadel, stejně jako největší okénka ve třídě letadel s jednou uličkou.

SWISS si nový typ vybral také z důvodu velmi nízkého hluku, kdy letouny při startu i přistání patří k nejtišším ve své kategorii, na což se ve Švýcarsku mnoho let velmi úzkostlivě dbá. Samozřejmě hlavním důvodem nákupu byla pro dopravce cena letounů. Bombardier nedávno také oznámil, jak má na letouny série C celkově 618 objednávek a z tohoto počtu je již 243 pevných . Z posledních velkých objednávek byl v únoru 2016 oznámen obchod s domácí společností Air Canada, ta objednala rovnou 45 letounů typu CS-300 a dalších 30 stejného typu si zajistila předběžně. V současné době probíhají intenzivní jednání s celou řadou zákazníků a tak můžeme jen popřát výrobci, aby se mu podařilo proniknout i na další trhy. Ostatně s letouny firmy Bombardier se v naší zemi setkáváme mnoho let a jak jsem měl možnost hovořit s řadou jejich pilotů, velmi rádi s nimi létají. Jisté tedy je, že na další návštěvu letounů CS-100 nebudeme v Praze dlouho čekat.

Fotografie nám poskytl pan Martin Štěpánek, děkujeme.

Bombardier CS 100 first time in Prague

Bombardier CS 100 poprvé v Praze

Bombardier CS 100 kokpit

Bombardier CS 100 interier

Bombardier CS 100 engine

Video z prvního příletu Bombardieru CS 100 do Prahy na YouTube účtu planesvideo

Tematicky související články

Leave a Reply