Pilotinfo

China Airlines převzala svou první A350 XWB s pohonem na biopaliva

Přidáno: 04. Prosinec 2017Autor:

Ekologická bublina dorazila i do letectví. Nejnověji tchajwanská společnost China Airlines se jako druhá letecká společnost zapojila do programu Airbusu, kdy letadla z jeho produkce pohánění směs fosilních paliv a biopaliv. Jedná se o desátý letoun Airbus A350-900 dodaný společnosti China Airlines. Během předávacího letu z francouzského Toulouse do tchajwanské Taipeie letěl na směs paliva příměsís deseti procenty biopaliv.

Koncept využití biopaliv pro nákladní letouny vyvinul Airbus ve spolupráci s Air Total, leteckou odnoží globálního producenta paliv. První čerpací stanice na letecká biopaliva byla vybudována nedaleko centra Airbusu v Toulouse. Airbus od slavnostního otevření této stanice v květnu 2016  předal zákazníkům již 21 letadel.

Frederic Eychenne, vedoucí programu New Energies ve společnosti Airbus, zdůraznil, že Airbus tak plní slib, který dal a očekávání mezinárodní komunity civilního letectví. „Dnes předaný letoun znovu dokazuje, že biopaliva jsou realitou dneška. Směřujeme k pravidelnému využívání nových a udržitelných zdrojů energie v našem průmyslu.

Kromě letiště v Toulouse Airbus nyní pracuje na zavedení možnosti využívání biopaliv pro dodávky svých letounů z továren v německém Hamburku a v severoamerickém městě Mobile. První letadla na biopaliva budou moci z těchto měst odejít v roce 2018. Dalším místem, kde by Airbus rád tuto službu poskytoval je výrobní areál společnosti v čínském Tianjinu.

Je otázkou, nakolik přimíchávání biopaliv do leteckých paliv v konečném důsledku pomůže ochraně životního prostředí, nebo zda v součtu všeho, co je k jejich užívání nutné vynaložit, bude výsledkem pravý opak. Tak, jako tomu je u automobilových biopaliv první generace, nicméně tato mánie Evropské komise, která v první řadě poškozuje evropský průmysl definitivně vstoupila i do letectví. Airbus ukazuje, že je schopen plnit vše co úředníci, nebo trh žádá.

Airbus A350 WB China Airlines před předávacím letem

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply