Pilotinfo

easyJet dnes slaví dvacet let od svého prvního letu

Přidáno: 10. Listopad 2015Autor:

Největší zahraniční dopravce na letišti Praha Ruzyně, společnost easyJet, dnes slaví dvacet let létání. Dne 10. listopadu 1995 z letiště v Lutonu odstartoval její vůbec první let do Glasgowa. O dvacet let později přepravují aerolinky více než 68 miliónů cestujících ročně na 137 letišť v 31 zemích a provozují 768 tras po celé Evropě. První let pilotoval kapitán Fred Rivett, prvního cestujícího společnosti easyJet odbavila Lisa Burger (dnes vedoucí zákaznického oddělení easyJet) a k cestujícím a zástupcům médií se na palubě letounu připojil i zakladatel společnosti Stelios. Všichni tři a řada dalších, kteří byli u začátků aerolinek, se dnes zúčastnili speciální narozeninové oslavy pořádané v sídle společnosti v Lutonu.

Společnost představila letoun se speciální grafickou úpravou tvořenou více než 100 000 snímků z dovolené a selfies, které její zákazníci pořídili během svých cest po Evropě za posledních dvacet let. Symbolizuje tak roli, kterou společnost easyJet svými nízkými cenami, přívětivými službami a orientací na snazší a cenově dostupné cestování sehrála a díky easyJet dnes lidé cestují jinak než dříve.

výroční letadlo easyJet

„Jsme šťastni, že můžeme slavit úspěchy společnosti easyJet dosažené za posledních dvacet let. Před 20 lety přinesla společnost easyJet změnu cestování v Evropě. Postavili jsme se proti monopolu vysokých cen tradičních aerolinek a umožnili jsme nové generaci lidí všech věkových a příjmových skupin a s nejrůznějšími zájmy, aby si užili Evropu. Od té doby jsme přepravili přes 600 miliónů cestujících a uskutečnili více než 4,7 miliónu letů. Tím ovšem převratné kroky easyJet nekončí, právě naopak,“ řekla Carolyn McCall, generální ředitelka easyJet. „Začali jsme s letenkami do Glasgowa od 29 liber, čili, jak jsme tenkrát inzerovali, za stejnou cenu jako džíny. Levisky 501 vás dnes přijdou na 75 liber, kdežto cena našich letenek do Glasgowa začíná na 27,49 librách,“ dodává Carolyn McCall.

„Pamatuji se, jak jsem sledoval první cestující nastupující do letadla. Bylo chladné a tmavé ráno a kabina byla plná cestujících, kteří věděli, že se účastní něčeho nového. Byl to okamžik, na nějž jsem byl spolu s celou osádkou velmi hrdý. Krátký let do Glasgowa byl čistě rutinní záležitostí, ale dnes víme, že byl teprve začátkem změn v letecké dopravě pro nás všechny. Aerolinky urazily za tuto krátkou dobu dlouhou cestu a možnost být dnes tady mi znovu vyvolává všechny vzpomínky,“ řekl Kapitán Fred Rivett, který 10. listopadu 1995 pilotoval zahajovací let společnosti easyJet z letiště Londýn-Luton do Glasgowa.

Během oslav, jichž se zúčastnilo přes 500 hostů včetně zástupců médií, akcionářů, dodavatelů a bývalých i současných zaměstnanců aerolinek, společnost připomněla uplynulá dvě desetiletí výstavou, na níž se objevily i ukázky první inzerce – včetně proslulé reklamy na letenku v ceně džínů. Při přehlídce na molu byly předvedeny uniformy palubního personálu od roku 1995 až do současnosti i budoucnosti. Současně s připomínkou uplynulých dvaceti let se společnost zaměřila i na to, co může v oblasti letecké dopravy přinést příštích dvacet let, a oznámila, že její palubní personál a mechanici budou zkoušet uniformy, jejichž součástí budou moderní technologické doplňky. Tyto uniformy ukazují, jak by použití nových technologií mohlo pomoci zjednodušit práci, usnadnit komunikaci a posílit bezpečnostní postupy. Nové uniformy jsou poslední z inovací zavedených společností easyJet, která je průkopníkem v užívání nových technologií, počínaje on-line rezervacemi, jež zavedla mezi prvními v roce 1998, a konče letos spuštěnými technickými kontrolami letadel pomocí bezpilotních dronů. Společnost nyní nabízí zajímavou ukázku možného vývoje leteckých uniforem v budoucnu.

Mezi technické prvky na uniformách palubního personálu společnosti easyJet patří:

  • LED diody na ramenou a svíticí lemy pro lepší osvětlení v případě stavu nouze,
  • LED diody na klopách sak zobrazující důležité informace, jako je číslo letu a jeho cíl,
  • vestavěný mikrofon ke zlepšení komunikace mezi posádkou, piloty a cestujícími,
  • LED diody na manžetách rukávů členů pozemního personálu pro lepší orientaci při pohybu letadla na zemi.

Technické funkce na oblečení pozemního personálu společnosti easyJet zahrnují:

  • LED diody na kapucích bund osvětlující pracovní prostor a ponechávající volné ruce pro účely inspekce a údržby letadel,
  • laserem vyřezávané reflexní prvky zvyšující viditelnost na ploše letiště,
  • vestavěné videokamery pro dálkovou diagnostiku spolu s prostorovým mikrofonem a mikrofonem pro okamžitou komunikaci,
  • čidlo kvality vzduchu a barometr, jejichž pomocí mohou mechanici sledovat stav pracovního prostředí a zjišťovat kvalitu ovzduší v různých městech pro informaci cestujících.

letušky easyJet

Tematicky související články

Leave a Reply