Pilotinfo

Emirates objednala 36 letadel Airbus A380 v hodnotě 331,8 miliard korun

Přidáno: 18. Leden 2018Autor:

Emirates, největší letecká společnost na světě, dnes oznámila objednávku dalších 36 letadel Airbusu A380, přičemž 20 letadel je fixně objednaných a na dalších 16 se bude vztahovat opce. Celková hodnota objednávky přesahuje 331,8 miliard korun (16 miliard USD; 58,7 miliardy AED). To je současně velmi dobrá zpráva pro výrobce těchto letounů, společnost Airbus, bez této objednávky by totiž s největší pravděpodobností výroba tohoto typu skončila. Přesto je šance na to, že by se někdy vrátily náklady na tento projekt jen velmi malá. V portfóliu výrobce se tak A 380 s největší pravděpodobností zařadí po bok dalších “evropských” projektů, vedených snahou předběhnout americkou konkurenci, než nějakou rozumnou ekonomickou rozvahou.

Šestnáct letadel A380, na které se vztahuje opce, bude dodáno Emirates od roku 2020 a dále. Stávající flotila A380, čítající 101 letadel, společně s dřívější objednávkou 41 letadel A380 a aktuální objednávkou dalších 36 Airbusů A380 se celkový počet těchto letadel v Emirates flotile vyšplhá na 178. Letecká společnost tak potvrzuje svůj závazek vůči programu A380, který má hodnotu přesahující 1 244 miliard korun (60 miliard USD).

Jeho Veličenstvo šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, viceprezident, premiér Spojených arabských emirátů a emír Dubaje, řekl: „Letecká společnost Emirates reprezentuje dubajského ducha růstu, inovací a odolnosti. Také symbolizuje Dubaj v roli, která propojuje svět ve smyslu lidí, kapitálu a informačních toků. Tato objednávka odráží důvěru společnosti Emirates v utváření budoucnosti a její odhodlání prosazovat vizi Dubaje v dalším růstu tak, aby se stala světovou destinací a leteckým uzlem.“ 

Jeho Veličenstvo šejk Ahmed bin Saíd Al Maktúm, předseda a výkonný ředitel Emirates Airline a Group, dnes podepsal memorandum o vzájemném porozumění s Johnem Leahym, Chief Operating Office Customers, Airbus Commercial Aircraft, v dubajské centrále společnosti Airbus.

„Není žádným tajemstvím, že A380 byla a je pro Emirates úspěchem. Naši cestující tato letadla milují, mohli jsme je nasadit v rámci různých linek napříč naší globální sítí destinací. Některé nově objednané A380 budou využity v rámci obměny flotily. Tato objednávka navíc poskytne stabilitu produktové řadě A380. I nadále budeme velmi úzce spolupracovat s Airbusem, abychom společně tento letoun ještě více zdokonalili, abychom i v budoucnu mohli naším cestujícím nabídnout ten nejlepší zážitek. Opravdovou krásou tohoto letadla je technologie a vnitřní palubní prostory, díky nimž můžeme s palubním interiérem udělat něco nového a jiného,“ dodal předseda a výkonný ředitel Emirates Airline a Group.  

„Chtěl bych poděkovat společnosti Emirates, šejkovi Ahmedovi, Timu Clarkovi a Adel Al-Redhovi za jejich nepřetržitou podporu A380,“ řekl John Leahy, Chief Operating Officer Customers, Airbus Commercial Aircraft, a dodal: „Toto letadlo velkým dílem přispělo k růstu Emirates a jejímu úspěchu od roku 2008. Velmi nás těší, že tato spolupráce bude pokračovat i nadále. Také věřím, že po vzoru Emirates a této objednávky budou následovat další objednávky a budeme tento úžasný stroj vyrábět i po roce 2030.“

Partnerství mezi Emirates a Airbusem trvá desetiletí. Emirates je jednoznačně největším provozovatelem letadel Airbus A380 na světě s aktivní flotilou čítající 101 letounů. Flotila letadel A380 společnosti Emirates využívá letecké motory značek GE a Rolls-Royce, letecká společnost momentálně vyhodnocuje objednávku motorů pro tuto objednávku letadel typu A380.

Airbus A380 Emirates přistání

Tematicky související články

Leave a Reply