Pilotinfo

Je to již rok kdy se osobní letadla používají pro nákladní přepravu, Emirates SkyCargo není vyjímkou

Přidáno: 16. Březen 2021Autor:

V pondělí 16. března 2020 odletěl spoj Emirates EK 2503 z Dubaje do Kuvajtu. Přestože tento let operoval na palubách Boeingu 777-300ER, který je určený pro osobní přepravu, v tento den s ním necestoval žádný pasažér, ale přibližně 34 tun nákladního zboží, které bylo potřeba dopravit do Kuvajtu.

Stalo se tak poprvé v historii provozu společnosti, kdy Emirates zajišťovala pouze přepravu nákladního zboží, a to v letadle určeného pro osobní transport. Pouhé čtyři dny poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila onemocnění COVID-19 za pandemii, se let EK 2503 stal prvním z dalších více než 27 800 nákladních letů, které byly následující rok dopravcem nepřetržitě provozovány, aby zajistily dodávku základních zdravotnických a potravinových zásob do různých koutů světa, které byly pandemií zasaženy.

Boeingu 777-300ER Emirates

„Je to přesně rok, co se dříve nepředstavitelné stalo skutečností a pro Emirates SkyCargo také důležitým provozním pilířem. Ještě před pandemií byly téměř 2/3 celkového nákladu přepravovány v nákladních prostorech letadel určených pro osobní přepravu. S narůstajícími restrikcemi a postupným rušením leteckých spojů v důsledku pandemie COVID-19 bylo ale možné předvídat, že trh s nákladní přepravou nebude schopen zajistit transport základního zboží,“ řekl Nabil Sultan, viceprezident společnosti Emirates pro nákladní přepravu.

„Abychom posílili naši kapacitu, kterou tvořilo 11 nákladních letounu Boeingu 777 a uspokojili tak rostoucí globální poptávku, vytvořili jsme nový inovativní plán, jak využít naše osobní letadla pouze k transportu nákladního zboží. Tento koncept byl zahájen letem do Kuvajtu v polovině března 2020 a v následujících týdnech postupoval s rostoucím počtem osobních letadel, která přepravovala pouze nákladní zboží. Tímto způsobem jich fungovalo téměř 90. Tato nová strategie se stala v době pandemie páteří pro náš nový obchodní plán a pro operace přepravující náklad do více než 125 destinací napříč šesti kontinenty. S postupnou obnovou a růstem osobní přepravy cestujících se pomalu navracíme k našemu tradičnímu modelu přepravy,“ dodává Nabil Sultan.

Boeingu 777-300ER Emirates cargo

S cílem uspokojit celosvětovou poptávku po přepravě ochranných pomůcek a dalších vybraných komodit zavedla společnost Emirates SkyCargo další inovace v přepravě, včetně transportu nákladu přímo na sedadlech určených pro cestující včetně využití úložného prostoru pro příruční zavazadla. Společnost dále představila upravené osobní Boeingy 777-300ER, v jejichž ekonomické třídě byla odstraněna sedadla, čímž došlo k navýšení nákladního prostoru. Emirates SkyCargo momentálně disponuje 16 takto upravenými Boeingy 777-300ER pro nákladní přepravu.

Emirates SkyCargo během posledního roku vypravila více než 27 800 nákladních letů s využitím letadel určených pro osobní přepravu. Tyto transporty pomohly přepravit více než 100 tisíc tun nezbytného zboží, včetně ochranných pomůcek, testovacích sad, ventilátorů, léčiv, vakcín i potravin. Tento objem nákladu představuje ekvivalent pro tisíc plně naložených nákladních Boeingů 777.

Lety společnosti také pomohly zajistit zásobování oblastí, které jsou závislé na dovozu potravin a zároveň napomohly regionům, jejichž příjmy se odvíjejí od vývozu zemědělských produktů. Dopravce také obstaral rekordní počet charterových letů pro přepravu nákladního zboží s využitím osobních letadel. Emirates SkyCargo dále v Dubaji zřídila letecký uzel s certifikací GDP (osvědčení distribučních postupů) pro skladování a distribuci vakcín proti COVID-19 a navázala partnerství s významnými dubajskými subjekty a s UNICEF na podporu globální distribuce vakcín do rozvojových zemí se spojením v Dubaji.

Boeingu 777-300ER Emirates nakládání zboží

Tematicky související články

Leave a Reply