Pilotinfo

TAM Airlines se stávají prvním z amerických provozovatelů letounu A350 XWB

Přidáno: 18. Prosinec 2015Autor:

Společnost LATAM Airlines Group, která zahrnuje LAN Airlines a TAM Airlines, ve francouzském Toulouse převzala svůj první letoun Airbus A 350 XWB. TAM se tak zároveň stává prvními americkými a čtvrtými aeroliniemi na světě, provozujícími tento zcela nový model. Letoun určený pro TAM je uspořádán do dvou tříd. Z celkového počtu 348 sedadel je třicet v provedení Premium Business Class, zbylých 318 v ekonomické třídě. Skupina LATAM objednala celkem 27 letounů A350 XWB.

Dopravce chce zahájit komerční provoz svých nových A350 XWB v lednu 2016 a to na lince mezi Sao Paulem a Manausem. Podle plánu mají následovat linky ze Sao Paula do Miami (v březnu) a do Madridu (v dubnu).

V roce 1998 začal TAM operovat s Airbusy A330-200. Společně si následně, LAN a TAM objednali téměř 380 letadel od Airbusu a dnes jich provozují již více než 250 kusů. Společný podnik LATAM je dnes největším zákazníkem Airbusu na jižní polokouli a jeden z top 10 zákazníků Airbusu ve světě vůbec.

A350 XWB, je nejnovějším produktem Airbusu, jde o moderní, ekonomické a pohodlné letadla typu „wide-body“. Jeho dlouhý dolet je zajištěn, kromě využití nové aerodynamiky, velkým podílem uhlíkových vláken použitých na trupu a křídlech. Svůj podíl pak samozřejmě mají také nové, úspornější motory Rolls-Royce Trent XWB, které přinášejí kromě snížených emisí a spotřeby paliva také výrazně nižší náklady na údržbu. Cestující by pak měli ocenit širokou kabinu s větším prostorem ve všech třídách.

Včetně dodávky TAM, doposud v roce 2015 Airbus dodal 13 nových A350 XWBs čtyřem zákazníkům na čtyřech kontinentech. Airbus dosud získal celkem 775 pevných objednávek od 41 zákazníků po celém světě, takže je reálný předpoklad, že by A350 XWB mohl být jedním z nejúspěšnějších širokotrupých letadel vůbec.

Airbus A350 XWB TAM

Tematicky související články

Leave a Reply